DİHA Yönetim Kurulu Başkanı ve Yazı İşleri Müdürü’ne dava

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın eski Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Güzüpek ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dicle Müftüoğlu hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) yayınlanan haberlerle ilgili iddianame hazırladı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, KHK ile kapatılan DİHA’nın yönetim kurulu başkanı Zekeriya Güzüpek ve ajansın sorumlu yazı işleri müdürü Dicle Müftüoğlu hakkında ajansın sitesinde yayınlanan 20 haber gerekçe gösterilerek “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları istendi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre beş sayfalık iddianamede, Hüseyin Adalan isimli kişi “Müşteki” (şikâyetçi) olarak yer aldı. İddianamede, DİHA’nın 29 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan 675 sayılı KHK’nin 5/1 maddesi uyarınca “Terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı ve irtibatı bulunduğu” iddiasıyla kapatıldığı hatırlatıldı. İddianamede, Güzüpek ve Müftüoğlu’nun soruşturma kapsamında verdiği ifadelerinde üzerlerine atılı suçlamaları reddettiği kaydedildi.
Davanın ilk duruşması 22 Mart 2018’de Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.