Figen Yüksekdağ’ın şiir kitabına toplatma kararı

Antalya 5. Sulh Ceza Hakimliği Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma talebini kabul ederek; HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın “Yıkılacak Duvarlar” adlı şiir kitabına toplatma ve imha kararı verdi


Görsel: ETHA Twitter hesabı

Antalya 5. Sulh Ceza Hakimliği Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma talebini kabul ederek; Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın 2020’de Ceylan Yayınları’ndan çıkan Yıkılacak Duvarlar kitabının basımını, dağıtımını ve satışını yasakladı. Yasağın yanı sıra kitap nüshalarının toplatılmasına ve imhasına karar verildi. Yasak kararına gerekçe olarak kitaptaki Bulutlu Başım şiirinde, “silahlı terör örgütü ve faaliyetlerinin övülmesi, terör örgütü mensuplarının meşru ve yasal amaç taşıdıklarının anlatılması ve övgüyle bahsedilmesi” gösterildi.

CEYLAN YAYINLARI: “BU KARARI HUKUK NOSYONUNA SIĞDIRABİLENLERLE UZLAŞMAYACAĞIZ”

Kitabı yayımlayan Ceylan Yayınları sosyal medya hesabından yasaklama kararına dair şu açıklamayı paylaştı:

“Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın yayınevimizce okurla buluşturulan şiirlerinin bir araya getirildiği Yıkılacak Duvarlar kitabı hakkında toplatma kararı aldı.

Yayınevimiz için alışılmadık bir karar değil fakat iyi bildiğimiz bir başka şey daha ver ki, o da, hiçbir mahkeme kararının şiirin sesini kesmeye gücünün yetmeyeceğidir. Bu kararları aldıranlar, bu kararın altına imza atanlar da biliyorlar ki, o mısralar duvarları aştı çoktan.

Ceylan Yayınları olarak bu kararı / böylesi kararları hukuk nosyonuna sığdırabilenlerle uzlaşmayacağımızı bir kez daha dile getiriyoruz. Her koşulda şiiri, her koşulda devrim romanlarını, kuramsa yol haritalarımızı okurla buluşturmaya devam edeceğiz.

Dirençle, diri bir inatla…”