Fatih Portakal hakkında soruşturma

Gazeteci Fatih Portakal hakkında, ana haber bülteninde söylediği sözlere ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “suç işlemeye alenen tahrik” iddiasıyla soruşturma başlatıldı


Fatih Portakal’ın, 10 Aralık 2018 tarihinde Fox TV ana haber bültenindeki sözlerinin ardından “suç işlemeye alenen tahrik” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında program görüntülerinin RTÜK’ten istendiği, farklı illerden gönderilen 16 şikayet dilekçesinin de bu soruşturma dosyasıyla birleştirildiği öğrenildi.

Fransa’daki Sarı Yelekliler eylemlerini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eylemlere ilişkin açıklamasını yorumlayan Fatih Portakal, “Haydi bakalım, barışçıl bir eylem için protesto edelim. Zamları protesto edelim. Doğal gaz zamlarını. Haydi bakalım, yapalım. Yapabilecek miyiz? Kaç kişi çıkacak sokağa, korkudan, endişeden?” demişti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Portakal’ın sözlerine karşılık “Bu çağrıları masum çağrılar olarak görmüyoruz kınıyoruz” demiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Birileri çıkmış portakal mıdır, mandalina mıdır nedir, sokağa çağırıyor. Haddini bil haddini. Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni. Bu ülkede benim milletimin onuruyla oynanmaz, hesabı ağır olur” ifadelerini kullanmıştı.