Facebook’tan Sputnik’e sansür

Facebook, aralarında Sputnik Haber Ajansı’na ait 7 sayfanın da bulunduğu Rusya’yla bağlantılı 500’ün üzerinde hesabı engelledi


Sosyal paylaşım ağı Facebook, aralarında Sputnik Haber Ajansı’na ait 7 sayfanın da bulunduğu Rusya ile bağlantılı 500’ün üzerinde hesaba engelleme getirdi. Sputnik basın dairesinden yapılan açıklamada, Facebook’un bu kararı “siyasi” ve “fiilen sansür” olarak nitelendirildi.

Sputnik’te yer alan açıklama metninde, “Komşu ülkelerdeki ofislerimize ait 7 hesap engellendi. Sputnik’in ofisleri habercilikle uğraşıyor ve bunu iyi bir şekilde yapıyor. Eğer engelleme, Facebook’un kaliteli medya çalışmalarına verebileceği tek tepkisi ise, o halde soracak bir şeyimiz yok, her şey açıkça ortada. Ancak sağduyunun kazanacağına dair umudumuz var. Sputnik okuyunuz” ifadelerine yer verildi.

Facebook Siber Güvenlik Politikaları Başkanı Nathaniel Gleicher, “doğruluğu şüpheli koordineli faaliyetlerle alakası olması” nedeniyle 364 sayfanın kaldırıldığını, bu çalışmaların Rusya’da ortaya çıkan bir “ağ” tarafından yürütüldüğünü ileri sürdü.

Rossiya Segodya, Russia Today ve Sputnik’in Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan ise Facebook’u Sputnik’in hesaplarını kapatma nedenini açıklamaya davet etti. Simonyan, “Facebook kendi açıklamasında, bu hesapların içeriğine yönelik hiçbir şikayeti olmadığını itiraf ediyor. Biz, Facebook’un hiçbir kuralını veya genel olarak normal hayat kurallarını ihlal etmedik. Hangi kuralları ihlal etmişiz? Bizden yana şikayetleri ne? Gün boyunca bunu anlamaya çalışıyoruz?” ifadelerini kullandı.

Hesapların, Sputnik’le ilgili olduğu veya Sputnik muhabirlerine ait olduğu için kapatıldığını söyleyen Simonyan, tüm bunların sansürü çağrıştırdığını kaydetti.