Erdoğan: “Sosyal medyanın düzene konulması şart”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasama dönemi bitmeden sosyal medyaya yönelik düzenleme getirileceğini açıkladı


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak’la ilgili sosyal medya üzerinden yapılan hakaret içerikli paylaşımlara tepki gösterdi.

Sosyal medya mecralarıyla ilgili hukuki düzenleme yapılacağını açıklayan Erdoğan, Meclis ve Adalet Bakanlığı’na, “Konuyla ilgili düzenlemenin süratle hazırlanması ve yürürlüğe sokulması çağrısında bulunuyorum. Yasama dönemi bitmeden bu meseleyi halletmiş olacağımızı ümit ediyorum,” diye seslendi.

‘SOSYAL MEDYA MECRALARININ TAMAMEN KALDIRILMASINI İSTİYORUZ’

AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na video konferans yöntemiyle katılan Erdoğan, yeni doğum yapan kızı Esra Albayrak’a yönelik sosyal medyadaki hakaretleri gündeme getirdi.

Erdoğan, “Son yıllarda bu tür ahlaksızlıkların artmasında hem mecraların kontrolsüzlüğünün, hem de organize saldırıların kolaylaşmasının rolü vardır. Niçin YouTube, niçin Twitter, niçin Netflix şu bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz?” ifadelerini kullandı. “Yalanın, iftiranın kişilik haklarına saldırının itibar suikastlarının alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır” diyen Erdoğan, “Bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip, bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz,” dedi.

“Cinsel istismar, müstehcenlik, kumar, dolandırıcılık, suça teşvik, terör propagandası, hakaret başta olmak üzere kanunların suç saydığı her konuda hak arama ve önleme yolları açık olmalıdır,” diyen Erdoğan, “Bu  konuda kapsamlı bir hukuki düzenleme üzerinde çalışıyoruz. İnternet ve sosyal medya mecralarının ülkemizde bir an önce hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız,” dedi.

ESRA ALBAYRAK PAYLAŞIMLARINA 5 GÖZALTI

Esra Albayrak’ı hedef alan paylaşımlarla ilgili gözaltına alınanların sayısı ise 5’e yükseldi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla bu papylaşımları yapan sosyal medya hesapları tespit edilerek beş kişi gözaltına alındı.