Türkiye, Twitter’da içerik kaldırma talebinde 1. sırada

Twitter’ın 2018’in ikinci altı aylık dönemini kapsayan Şeffaflık Raporu’na göre Türkiye 5 bin içerik kaldırma talebiyle birinci sırada


Twitter’ın ifade özgürlüğü çerçevesinde yılda iki kez yayınladığı Twitter Şeffaflık Raporu’nun 2018 yılı Haziran-Aralık raporu yayımlandı. Rapora göre içerik kaldırma talebinde Türkiye birinci sırada.

Rapora göre bir önceki rapor döneminden yüzde 8 daha az içerik kaldırma talebi gerçekleştirildi. 48 ülkeden 27 bin 283 hesaba dair hukuki talep iletildi. Tüm dünyadaki taleplerin yüzde 74’ü Rusya’dan ve Türkiye’den geldi.

Ekran Resmi 2019-05-09 17.49.29

Türkiye yaklaşık 5 bin içerik kaldırma talebiyle birinci sırada yer alırken, Rusya yaklaşık 3 bin 300 taleple ikinci sırada. Ayrıca 2018 yılından bu yana Türkiye’den gelen taleplerin yüzde 44 oranında artış gösterdiği, bu artışın sebebinin de Afrin’e yönelik operasyonla ilgili atılan tweetlerden kaynaklandığı vurgulandı.

Son rapor kapsamında onaylı hesabı olan 253 gazetecinin ve medya organının 146 kez hukuki talebe maruz kaldığı belirtildi. TRT tarafından kişilik haklarının ihlali sebebiyle içerik kaldırmaya yönelik 20 ayrı dava açıldığı ve bu davaların sonucu olarak 117 tweet’in askıya alındığı belirtildi.

Türkiye ayrıca bilgi talebi sıralamasında 277 başvuruyla ABD, Japonya, Birleşik Krallık, Hindistan, Almanya ve Fransa’nın ardından yedinci sırada bulunuyor. Bu taleplerin hiçbirine Twitter tarafından bilgi sağlanmadığı belirtiliyor.