Eliaçık için 7.5 yıla kadar hapis istemi

Yazar İhsan Eliaçık hakkında ‘terör propagandası’ iddiasıyla yargılandığı davada 7.5 yıl hapis cezası talep edildi


Bir internet sitesinde yazdığı yazılarda “PKK propagandası” yaptığı iddiasıyla Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayet edilen yazar İhsan Eliaçık’ın, “terör örgütü propagandası” yapmak suçundan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya İhsan Eliaçık ve avukatı katılmadı. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. Mütalaada Eliaçık’ın bir internet sitesinde yazdığı yazılarda “PKK propagandası” yaptığına ilişkin BİMER’e ihbarda bulunulduğu hatırlatıldı. Mütalaada söz konusu yazıların incelendiği, bahse konu yazılarda “sanığın devletin güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlarla ilgili olumsuz bir algı oluşturmaya çalıştığı”  ve zincirleme bir şekilde “terör örgütü propagandası” suçunu işlediği öne sürüldü. Mütalaada Eliaçık’ın “terör örgütü propagandası’ yapmak suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Mahkeme, mütalaanın Eliaçık ve avukatına tebligatla gönderilmesine karar vererek sanık ve avukatına mütalaasına karşı savunmalarını yapmaları için bir sonraki duruşmaya kadar süre verilmesine hükmetti.

İhsan Eliaçık sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada duruşmaya ilişkin  “Savcı açtı ağzını yumdu gözünü; 10 yıl hapis yatsın, indirilmesin, cezası artırılsın, seçmesin, seçilemesin, parti, dernek, vakıf kuramasın, ticaret yapamasın, bir meslek icra edemesin, aç kalsın, sürünsün diyor” ifadelerine yer verdi.