Ekşi Sözlük yazarı tutuklandı

Yeni Zelanda’da iki camiye düzenlenen saldırıyı övdüğü iddiasıyla gözaltına alınan Ekşi Sözlük yazarı tutuklandı


Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camide cuma namazı sırasında düzenlenen ve 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı övdüğü öne sürülen Ekşi Sözlük yazarı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında başlatılan incelemenin ardından tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince Antalya’nın Alanya ilçesinde olduğu tespit edilen ve gözaltına alınan zanlı, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bazı ulusal basın yayın organları ve sosyal medyada ‘mukemmeligindayanilmazhafifligi’ rumuzlu kullanıcının paylaşımıyla ilgili açıklama yapılmasına gerek duyulduğu vurgulanarak şu ifadelere yer verildi: “Türk Polis Teşkilatı olarak bu ve benzeri konularda halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik eden, toplum içinde ayrışmaya yönelik nefret söylemleriyle paylaşımlarda bulunan şahıslarla ülke seviyesinde mücadelemizi yasal sınırlar içindeki görev, yetki ve sorumluluklarımıza bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da tavizsiz şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.”

Ekşi Sözlük yönetimi de gelişmelerin ardından saldırıyı kınadığı şu açıklamayı yaptı: Yeni Zelanda’da camiye saldırı başlığına yazılan kabul edilemez bahse konu entry, birkaç dakika içerisinde fark edilerek aynı dakikalar içerisinde silinmiş, entry’i yazan kullanıcının hesabı ise nefret söylemi sebebiyle kapatılmıştır.

Her sosyal paylaşım sitesinde olduğu gibi ekşi sözlükte de içerikler kontrolden geçmeden yayına alınmaktadır. Herhangi bir nefret söyleminin, hukuka aykırı nitelikte içeriklerin ekşi sözlükte barındırılması mümkün değildir. Bu içeriklerle ilgili gelen şikayetler hızlı bir şekilde incelenmekte ve hukuka aykırı olanlar silinmektedir.”