Dünya karikatüristlerinden Musa Kart’a destek

Karikatür alanındaki iki uluslararası kuruluş cezaevindeki Musa Kart ve Cumhuriyet çalışanları için destek çağrısı yaptı


Karikatür alanında dünyanın önde gelen iki uluslararası kuruluşu cezaevindeki çizer Musa Kart ve Cumhuriyet çalışanları hakkında “Derhal serbest bırakılmalıdır” çağrısı yaptı. Journo’da yer alan habere göre Barış İçin Karikatüristlik Derneği ve Vakfı (CFP) ile Karikatürist Hakları Uluslarararası Ağı (CRNI) yaptıkları açıklamada, “Musa Kart, ailesi ve hapisteki meslektaşlarına sarsılmaz desteğimiz sürüyor. Kart ve beş cesur arkadaşının derhal serbest bırakılması çağrısını tekrarlıyoruz” ifadesini kullandı.

Altı ismin haksız yere suçlandığını vurgulayan iki kuruluş, gazetecilik, ifade özgürlüğü ve insan haklarını savunmak konusunda diğer örgütleri de dayanışmaya davet etti. CRNI, Kart’ın iki yıl önce Cumhuriyet davasında yaptığı savunmayı da İngilizceye çevirerek yayımladı.

İki örgüt açıklamasında Kart’ın şu sözlerini ön plana çıkardı: “Bir karikatüristi, terör örgütlerine yardım ve yataklık yapmakla suçlamak, ağır hapis cezalarına çarptırmak, sadece karikatüriste değil, bu ülkeye de kötülüktür. Oysa karikatür, eleştirel düşünce demektir.”