“Devletin baskısıyla hapiste olan arkadaşlarım mahalle baskısıyla beni gönderdilerse çok üzülürüm”

Cumhuriyet gazetesi yazılarının yayın ilkelerine ters düştüğü gerekçesiyle Nuray Mert’le yollarını ayırdı. Mert ise “Devletin baskısıyla hapiste olan arkadaşlarım mahalle baskısıyla beni gönderdilerse çok üzülürüm” dedi.


Evrim teorisinin müfredattan kaldırılmasına ve müftülere nikah yetkisi verilmesine ilişkin yazılarıyla tartışma yaratan Nuray Mert’in Cumhuriyet gazetesindeki yazılarına son verildi.

Mert’in son dönemdeki yazılarının Cumhuriyet’in yayın ilkeleriyle ters düşmesini gösteren Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, kararın, Silivri’de tutuklu bulunan Cumhuriyet yöneticilerinin bilgisi dahilinde alındığını” vurguladı.

Karara ilişkin T24’e konuşan Mert ise, “Orhan Erinç, kararın Silivri Cezaevi’ndeki tutuklu yönetici arkadaşlarımızın bilgisi dahilinde verildiğini söyledi. Beni Cumhuriyet’e davet eden Akın Atalay’dı. Cumhuriyet’in Kemalist çizgisini bildiğim için davet karşısında çok titiz davrandım ancak Akın Atalay, gazetenin dar vizyonunu genişletmek için böyle bir davette bulunduğunu söyledi. Devletin baskısıyla hapiste olan arkadaşlarım mahalle baskısıyla beni gönderdilerse buna kişisel olarak da çok üzülürüm” dedi.