‘Dr. Said’ kitabı yasaklandı

Selim Çürükkaya’nın “Dr. Said: Dağların Kilidini Kaybettik” isimli kitabı İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi kararıyla yasaklandı. Kitap peşmerge komutanın yaşamını konu alıyordu


Said Çürükkaya’nın hayatını anlatan Dr. Said: Dağlar Kilidini Kaybetti adlı kitabı, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi talebiyle yasaklanmasına ve toplatılmasına karar verildi. Kitabın yazarı Selim Çürükkaya’ya ve Doz Yayınları’na da dava açılacağı belirtildi.

Peşmerge komutanı Said Çürükkaya’nın ağabeyi tarafından yazılan roman, 23 Ekim 2020’de yayımlandı. Roman, üç kuşak aile geçmişiyle beraber bölgenin tarihini ve kültürünü anlatıyor.

Türkçe yazılan Dr. Said: Dağların Kilidini Kaybettik kitabı Kurmancî’ye çevrilerek basıldı. Çürükkaya kendisiyle Ekim 2020’de yapılan bir söyleşide; kitabın İngilizce tercümesinin tamamlandığını, Fransızca tercümesinin bitmek üzere olduğunu, bunları takiben Arapça ve Soranîce çevirilerin de yapılacağını belirtmişti. Ufkumuz Haber sitesi haberine göre; Doz Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Köroğlu Karaaslan’a, kitabın Kurmancî ve Türkçe baskıları için 20’şer bin olmak üzere toplam 40 bin lira ceza kesildi.

Aralarında Aras, Avesta, J&J Yayınları’nın da bulunduğu Kürt yayınevlerinin 109 kitabı son dört yıl içerisinde yasaklandı veya toplatıldı. Toplatılan kitaplar arasında İngilizce ve Fransızca’dan çevrilerek basılan doktora tezleri de yer alıyor.