Dört sanatçı 18. İstanbul Bienali’ne katılmama kararı aldı

Ateş Alpar, Bengü Karaduman, Kerem Ozan Bayraktar ve Yaşam Şaşmazer bienale katılmama kararı aldıklarını duyurdu


Ağustos ayında İKSV’nin küratör krizi ardından tepki ve tartışmalar devam ediyor. Ekim ayında geçmiş İstanbul Bienalleri katılımcıları ve sanat camiası mensupları İKSV’ye yönelik bir “Açık Mektup” yayınlamıştı.

Bianet’te yer alan habere göre, Ateş Alpar, Bengü Karaduman, Kerem Ozan Bayraktar ve Yaşam Şaşmazer yayınladıkları açıklamayla 18. İstanbul Bienali’nden çekildiklerini duyurdular.

“Bizler, aşağıda isimleri bulunan sanatçılar, geçtiğimiz yaz aylarında İKSV tarafından 18. İstanbul Bienali’ne davet edildik.

Akabinde vakfın küratör seçim sürecine dair yerel ve uluslararası basında yer bulan sorular, tartışmalar ve eleştirilerden hep birlikte haberdar olduk.

Şeffaf iletişim biçimlerine ve demokratik karar mekanizmalarına çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde bulunuyoruz. Bu anlamda vakfın gelecek bienallere ilişkin yaptığı açıklamayı olumlu bir başlangıç olarak görmekle birlikte 18. Bienal ve çevresindeki kutuplaşmaların sanat üretimi ve paylaşımı için elverişli bir zemin sunmadığını düşünüyoruz.

Üretimimizi doğrudan etkileyecek bu durum ve sanat ortamına yönelik hissettiğimiz sorumluluk sebebiyle 18. İstanbul Bienali’ne katılmama kararı aldığımızı kamuoyuna bildiririz.

Bu kararımızın sanatsal ifade özgürlüğünün ön planda olduğu, eleştiriye açık, şeffaf ve kapsayıcı kurum kültürlerinin yaratılmasında faydalı olmasını ve bu yönde bir diyalog zemini oluşturmasını dileriz.”