Doğubayazıt’ta “uygunsuz sanatçı” sansürü

Kaymakamlığın “uygun” bulduğu etkinliğin sanatçıları polislerce engellendi


ÖZKAN KÜÇÜK

Ağrı, Doğubayazıt Belediyesi tarafından organize edilen müzik ve tiyatro gösterisi, katılacak sanatçılar gerekçe gösterilerek kaymakamlıkça engellendi.

Doğubayazıt Belediyesi Eş Başkanı Yıldız Acar, bir hafta önceden emniyete yapılan başvuruya rağmen, etkinliğe bir gün kala emniyet yetkililerinin belediyeye gelerek etkinliğin uygun bulunduğunu, ancak sanatçıların uygun bulunmadığını söylediğini açıkladı.

Acar, sanatçı Ruken Yılmaz’ın ve Van Tiyatro Mencel oyuncularından beş tiyatro sanatçısının etkinliğe katılmasına izin verilmediğini, söz konusu sanatçılar gelirse etkinliğin engelleneceğinin kendilerine sözlü olarak bildirildiğini söyledi.

YAZILI GEREKÇE “MESAİ BİTTİ” DENİLEREK VERİLMEDİ

Bunun üzerine Ruken Yılmaz yerine Batman Bahar Kültür Merkezi’nde çalışmalarını yürüten Şêrzat ile ilgili evrakları emniyete götürdüklerini belirten Acar, Şêrzat için de aynı şekilde olumsuz dönüş yapılması üzerine kararı yazılı istediklerini ancak mesai saati bitiminde kendilerine kaymakamlıkça programın tamamen yasaklandığı bilgisinin verildiğini belirtti. Belediye yetkilileri bu kararı da yazılı istemelerine rağmen, mesainin bittiği gerekçesiyle kendilerine yazılı bir yasaklama evrakı da verilmedi.

Bunun üzerine 18 Ocak 2020 tarihinde yapılacak etkinlik için belediye eş başkanları Yıldız Acar ve Cesim Çakan etkinliğin yapılacağı salona gittiler ancak emniyet güçleri salona girişlerine izin vermedi.

”Amaçları etkinliğimizi engellemekti ve bunu da yaptılar,” şeklinde konuşan Doğubayazıt Belediyesi Eş Başkanı Yıldız Acar, aynı sanatçıların Iğdır ve Kars’ta yapılan etkinliklere bir sorun olmadan katıldıklarına dikkat çekti.

SON BİR YILDIR AĞRI’DA SANATÇILARA GÖZALTI, YASAKLAMA

Son bir yıldır Ağrı’da sanatçıların gözaltına alınması veya kültür sanat etkinliklerinin engellenmesi sistematik bir hal almış durumda. Ağrı’da katıldıkları konserler nedeniyle göz altına alınan çok sayıda sanatçı arasında Merwan Tan ve Serhat Çarnewa da var.

Yurt dışında yaşayan Serhat Çarnewa, burada gözaltına alınmasının ardından hakkında açılan dava üzerine yaklaşık yedi ay boyunca yurtdışı çıkış yasağı ile karşı karşıya kaldı ve evine gidemedi. (DİYARBAKIR)