Tahir Elçi’yi anma sergisine engel

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Hasan Paşa Hanı’nda Tahir Elçi’nin öldürülmesinin 4. yılı dolayısıyla düzenlenecek Barış ve Özgürlük Fotoğraf Sergisi’ne “müşteri yoğunluğu” gerekçesiyle izin vermedi


Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi Vakfı’nın, Tahir Elçi’nin öldürülmesinin 4. yılı dolayısıyla Hasan Paşa Hanı’nda düzenlemek istediği Barış ve Özgürlük Fotoğraf Sergisi’ne “müşteri yoğunluğu” gerekçesiyle izin verilmedi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi Vakfı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne yapılan başvuru, “müşteri yoğunluğu” gerekçesiyle reddedildi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün açıklaması şöyle:

“Baronuz tarafından düzenlenecek olan etkinlik kapsamında ilgi yazıyla istemiş olduğunuz Hasan Paşa Hanı; muhtelif şahısların icarında bulunması ve alış veriş amacıyla gelen müşterilerin yoğunluğu sebebiyle, ayrıca kiracılarla yapılan görüşme neticesinde 28-30 Kasım aralığının uzun olacağı ve işlerin sekteye uğrayacağı görüşü de dikkate alınarak mezkur yerine sergi alanı olarak kullanılması Bölge Müdürlüğümüzce uygun görülmemiştir.”

Sergideki fotoğraflar yasak kararının ardından Diyarbakır Adliyesi’nin önünde sergilendi.