Diyanete ve başsavcılığa suç duyurusu

LGBTİ+’ları hedef alan açıklamaları nedeniyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman hakkında suç duyurusunda bulunuldu


İnsan Hakları Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Avukat İsmail Hakkı Çakmak, LGBTİ+’ları hedef alan açıklaması nedeniyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve tepki gösterenlere soruşturma açan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çakmak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, Erbaş ve Kocaman’ın “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından soruşturulmasını istedi.

“DİYANET İŞLERİ BAŞKANI DİNİ SİYASETE ALET EDEMEZ”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın konuşmasının Anayasal görev ve yetkileriyle alakasının olmadığının belirtildiği suç duyurusunda, “Diyanet İşleri Başkanı dini siyasete alet edemez. Diyanet İşleri Başkanı ahlaki ölçüler koyamaz, insanların yaşam tarzını belirleyemez, yön vermeye kalkışamaz. Aynı yasaklar ve kurallar Cumhuriyet Başsavcısı için de geçerlidir. Ama başsavcılık, Diyanet İşleri Başkanı’nın yasa ve hukuk dışı söylem ve eylemlerine anında sahip çıkarak derhal ve res’en Ankara Barosu hakkında soruşturma başlatmıştır. Kendisi Diyanet İşleri Başkanının hamisi midir ki hemen onu koruma altına almaya çalışmıştır” denildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Diyanet İşleri Başkanı hakkında soruşturma açması gerekirken, herhangi bir incelemeye dahi gerek duymadan Ankara Barosu hakkında soruşturma başlatarak görevini kötüye kullandığını belirten Çakmak, Ali Erbaş ve Yüksel Kocaman hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti.