Cezaevinde birçok kanala ve basılı yayına yasak

Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde Yeni Yaşam gazetesi, birçok kitap ve dergi ile beraber Hevi, Yaşam, Yol, Cem, Halk, Damla, TELE-1 ve K-24 TV kanalları da yasaklandı


Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde Yeni Yaşam gazetesi başta olmak üzere birçok kitap ve derginin içeri alınmadığı, tutukluların Hevi, Yaşam, Yol, Cem, Halk, Damla, TELE-1 ve K-24 TV kanallarını izleme taleplerinin ise reddedildiği öğrenildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklular, gönderdikleri bir mektupla cezaevinde yaşanan hak ihlallerini anlattı. Mektupta Yeni Yaşam gazetesi başta olmak üzere birçok kitap ve derginin yasak olduğu söylenerek keyfi bir şekilde içeriye alınmadığı bilgisi de yer aldı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan bir diğer habere göre ise aynı cezaevindeki tutukluların, Hevi, Yaşam, Yol, Cem, Halk, Damla, TELE-1 ve K-24 TV kanallarını izleme talebi, İnfaz Hakimliği tarafından “8 kanalın örgütlere yönelik yayın yaptığı ve altyazıyla şifreli haberleşebileceği” gerekçesiyle reddedildi.

İnfaz Hakimliği’nin, tutukluların talebine dair verdiği kararın tam metni şu şekilde: “Kurumumuzda merkezi yayın sistemine eklenen kanalların kamu ve ulusal alanda yayın yapan kanallar olup, belirlenen kanallar kurumda bulunan tüm hükümlü ve tutukluların yararlanabileceği nitelikte olmasına dikkat edilmektedir. Dilekçe ile merkezi yayın sisteminden yayınlanması talep edilen kanalların (Hevi, Yaşam, Yol, Cem, Halk, Damla, TELE-1 ve K-24 TV) örgütlere yönelik yayın yapması ve örgütlerin propagandasını yapması, talep edilen kanalların birçoğunda alt yazıya yer verilmesi ve altyazı ile şifreli bir şekilde haberleşmenin sağlanabileceğinden talep edilen kanalların merkezi yayın sistemine eklenmemesine, merkezi yayın sisteminde ekli olan ve 29 TV kanalının yayınına devam edilmesine karar verilmiştir.”