Çağdaş Erdoğan davası yarın

Yaklaşık beş aydır tutuklu bulunan fotomuhabir ve fotoğraf sanatçısı Çağdaş Erdoğan 13 Şubat’ta İstanbul 33. ACM’de ilk duruşmasına çıkıyor


“Terör örgütü üyeliği yapmak” suçlamasıyla 2 Eylül’de tutuklanan fotomuhabir ve fotoğraf sanatçısı Çağdaş Erdoğan, 13 Şubat’ta İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 11.15’te ilk duruşmasına çıkıyor.

AP, AFP, Getty İmages gibi uluslararası haber ajansları ile New York Times, The Guardian, Wall Street Journal, Washington Post, Newsweek, Politico, Bloomberg, BBC ve Türkiye’den 140journos’un da aralarında bulunduğu pek çok haber sitesi, gazete ve yayında fotoğrafları yayınlanan Çağdaş Erdoğan, Kadıköy Yoğurtçu Parkı civarında fotoğraf çekerken MİT binasını görüntülediği iddiasıyla gözaltına alınmış,12 günlük gözaltı sürecinin ardından mahkemeye çıkarılarak ‘örgüt üyeliği’ gerekçesiyle tutuklanmıştı. Erdoğan’ın daha önce çektiği fotoğraflar ve paylaştığı haberler de tutuklamaya gerekçe gösterilmişti.

Dünyanın en eski ve prestijli fotoğraf dergisi British Journal of Photography tarafından geçen yıl, ‘ones to watch/yılın takip edilmesi gerekenleri’ listesinde yer alan Erdoğan’ın 2015-2017 yılları arasında seks işçileri, köpek dövüşleri, silahlı şiddet gibi konular etrafında İstanbul’un ‘karanlık’ yanını aktardığı Control (Kontrol) adlı bir fotoğraf kitabı da bulunuyor.