İki sanatçı; İrwen ve Erdoğan tutuklu

Türkiye ve yakın coğrafyalardaki birçok toplumsal olayı fotoğraflarıyla belgeleyen fotomuhabir ve fotoğrafçı Çağdaş Erdoğan İstanbul’da, resim öğretmeni ve sanatçı Fatoş İrwen ise Diyarbakır’da tutuklu.


Batman, Diyarbakır ve İstanbul’da resim öğretmenliği yapan, eserleriyle yurtiçi ve yurtdışında pek çok sergiye katılmış bir ressam olan Fatoş İrwen, 9 Eylül’de Diyarbakır’da tutuklandı. Bayram tatili için ziyaret ettiği memleketi Diyarbakır’dan, İstanbul’a dönmek üzere gittiği havaalanında tutuklanan İrwen’in, 2013 yılında hakkında açılan bir davadan dolayı cezaevine konulduğu bildirildi.
Ailesinden edinilen bilgiye göre Fatoş İrwen, gözlerindeki sağlık sorunları nedeniyle 2013 yılında göz doktoruna gitti. Evine dönerken bindiği otobüs, göstericilerle polis arasında çıkan çatışmanın ortasında kaldı. Diğer yolcularla birlikte otobüsten inmek zorunda kalan İrwen, burada gözaltına alındı. Üç gün gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakılan İrwen hakkında, gizli tanık beyanları nedeniyle dava açıldı. Bu sırada hakkında idari soruşturma da açıldı ve beş ay açığa alındı.
Gizli tanık beyanları nedeniyle hakkında dava açılan İrwen’in mahkum edilmesine ailesi anlam veremedi. İrwen’in ailesi, “Hakkında gizli tanık beyanları var. Gizli tanık Fatoş’un polise taş attığını söylemiş. Ortada başka hiçbir delil yok. Yargıtay’dan beraat kararı çıkar diye bekliyorduk, ancak öyle olmadı. Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği cezayı onadı” şeklinde tepkisini dile getirdi. İrwen’in cezasının 1 yıl 8 ay olduğu bildirildi.

AP, AFP, Getty İmages gibi uluslararası haber ajansları ile New York Times, The Guardian, Wall Street Journal, Washington Post, Newsweek, Politico, Bloomberg, BBC ve Türkiye’den 140journos’un da aralarında bulunduğu pek çok haber sitesi, gazete ve yayında fotoğrafları yayınlanan Çağdaş Erdoğan ise aynı zamanda fotoğraf ve video prodüksiyonu alanlarında çalışıyor. 12 günlük gözaltı sürecinin ardından mahkemeye çıkarılarak ‘örgüt üyeliği’ gerekçesiyle tutuklanan Erdoğan’ın daha önce çektiği fotoğraflar ve paylaştığı haberlerin de tutuklamaya gerekçe gösterildiği belirtildi. Dünyanın en eski ve prestijli fotoğraf dergisi British Journal of Photography tarafından bu yılın başında ‘ones to watch/yılın takip edilmesi gerekenleri’ listesinde yer alan Erdoğan’ın 2015-2017 yılları arasında seks işçileri, köpek dövüşleri, silahlı şiddet gibi konular etrafında İstanbul’un ‘karanlık’ yanını aktardığı Control (Kontrol) adlı bir kitabı da bulunuyor.