Antalya Valiliği’nden Onur Haftası yasağı

Antalya Valiliği, 3. Antalya LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü ve “devamı niteliğindeki tüm etkinlikleri” yasakladı


Antalya Valiliği, 3. Antalya LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü ve “devamı niteliğindeki tüm etkinlikleri” yasakladı. Valilik, yasağa gerekçe olarak “genel ahlak”, “kamu düzeni” ve “devletin bölünmez bütünlüğü”nü gösterdi.

Valilik 15 gün süreyle il genelindeki “Onur Yürüyüşü ve akabinde düzenlenecek basın açıklaması ile benzeri tarzda düzenlenmek istenilen eyleme destek mahiyetindeki eylem/etkinliklerin yanı sıra aynı konunun devamı niteliğindeki (yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant/çadır kurma vb.) tüm etkinliklerin” de yasaklandığını duyurdu.

Antalya Valiliği’nin 3. Antalya LGBTİ+ Onur Haftası’na dair yasak kararında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve Uygulanmasına Dair Yönetmelik ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A-C maddeleri gereğince, karşıt görüşlü grupların karşı karşıya gelmemesi, tesis edilen huzur ortamı ve milli güvenlik ve kamu düzeni ile genel sağlığın ve genel ahlakın bozulmaması, olası şiddet ve terör olaylarının önüne geçilmesi, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gerekçe olarak gösteriliyor.