BİROY: Eski dizilerin hak sahiplerine telif ödenmiyor

Hafızalarımızda yer eden belki çocukluk belki ilk gençlik dizilerimiz ekranlara döndü. Ancak o dizilerin yapımında emeği geçen kimsenin telifi ödenmeden. Kanallar bu dizilerin yeniden yayımlanması için aldıkları reklamlardan sadece kendileri kazanç sağlıyor, BİROY da buna itiraz ediyor


Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında dizi, film ve reklam setlerinin durdurulmasıyla ekranlarda eski dizilere yer verilmeye başlandı. Bunun üzerine Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY), kanalların, tekrar ekranlara gelen eski dizilerden reklam geliri elde ettiğini belirterek hak sahiplerine telif ödenmesi çağrısında bulundu.

Ferhunde Hanımlar, Yedi Numara, Perihan Abla gibi unutamadığımız nice dizi televizyon ekranlarına döndü ama ne o özlediğimiz oyuncular, ne senaristler, ne yönetmenler ne de teknik ekip haklarını alamıyor. Konuya ilişkin BİROY telif haklarının ödenmediğine dikkat çekerek şunları söyledi:

‘KANALLAR REKLAM ALARAK YENİDEN PARA KAZANIYOR AMA TELİF ÖDEMİYOR’

“Evde kaldığımız bu süreçte bu sektörün önemini daha iyi anladık. Çünkü RTÜK Başkanının da ifade ettiği gibi ‘Rağbet gören yerli yapım ve diziler, içinde bulunduğumuz ağır gündemde de rahatlama adresiniz olarak sizlerle olmaya devam ediyor. Ama siz bizi ekranlarda görmeye devam ettikçe çalıştığımızı düşünüyorsunuz. Kanallar reklam alıp bu eserleri sizlere izleterek tekrar para kazanıyor fakat bu eserlerde telif hakkı sahiplerinin teliflerini ödemiyorlar. Özgün katkımızla oluşturulan bu eserleri ticari olarak kullanarak gelir elde eden kanalları hak sahiplerine teliflerini vermeye davet ediyoruz.”