‘Bergen’ filminin gösterimi Kozan Belediyesi tarafından engellendi

4 Mart’ta vizyona giren ‘Bergen’ filminin gösterimi, Adana’nın Kozan ilçesinde belediye tarafından engellendi. Filmin İstanbul’daki galasının yapılacağı sinema salonuna çevik kuvvet ekibi gönderildi


Bergen sahne adıyla tanınan Belgin Sarılmışer’in hayatını anlatan ve 4 Mart 2022’de gösterime giren Bergen filminin gösterimleri, Adana’nın Kozan ilçesinde Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) bağlı belediye tarafından engellendi ve gösterimden kaldırıldı. Kozan ilçesi Bergen’i öldüren Halis Serbest’in yaşadığı ilçe olarak biliniyor. Filmin İstanbul’daki galasına ise çevik kuvvetin geldiği ve filmin yapımcılarının ölüm tehdidi aldıkları, bu nedenle de korumalarla yaşadıkları bildirildi.

Film engeline dair süreci gazeteci Candaş Tolga Işık 4 Mart’ta Twitter’dan paylaştığı bir iletiyle dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı: “8 Mart öncesi size bir Türkiye gerçeği anlatayım: Bergen’i öldüren Halis Serbest’in yaşadığı Kozan’da belediye sineması bugün aniden Bergen filmini yayınlamaktan vazgeçti! Filmin İstanbul’daki galasına çevik kuvvet geldi. Ölüm tehditleri alan yapımcıları ise korumalarla yaşıyor. Az önce Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’ı aradım ve ‘1 ay önce rezervasyonu yapılan film neden gösterime girdiği gün bir anda vizyondan kaldırıldı?’ diye sordum. ‘Öyle uygun görüldü’ dedi. Sayın Başkan, tüm ısrarlarıma rağmen başka bir yanıt vermedi.”

KAZIM ÖZGAN: “VİZYONA HİÇ GİRMEYEN FİLM NASIL YAYINDAN KALDIRILIR?”

Gazete Duvar‘ın 5 Mart tarihli haberine göre Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, filmin Halis Serbest’in yaşadığı ilçede gösterime gireceği gün kaldırıldığına yönelik iddialara dair, “vizyona hiç girmeyen film nasıl yayından kaldırılır? Araştırdım film şiddet içeriyor, bu nedenle ilçede hiç yayınlanmayacak” ifadelerini kullandı.

Belediye başkanı Özgan, filmin ilçede vizyona girmediğini ancak sinema yöneticilerinin yayınlanması için rezervasyon yaptırmış olabileceğini belirtip Bergen filminin şiddet içermesi nedeniyle gösterimine izin vermeyeceğini belirtti. Özgan, “Sinemada bizim bir stratejimiz var. Mesela kırsal bölgelerimizde 180 çocuğumuzu aldık, Eren Bülbül’ün hayatını konu alan filmi izlettik. Gençlerimize yönelik sosyal Hürkuş gibi filmler getiriyoruz. Birinci amacımız ticaret değil. Birinci amacımız gençlerimize vizyon vermek. Hürkuş nedir? Uçağın fabrikasını, geçmişte yapılmasının projesidir. Malazgirt nedir? Doğu Roma’nın en önemli yıkımının altında Anadolu’ya Türklerin gelişini ifade eden bir savaştır. Biz köy okullarımızdan ücret almıyoruz. Ben Bergen‘i yeni öğrendim. Bir gün önce konu ne dedim, sinemayla ilgilenenler hikâyesini anlattılar. Burada bir şiddet var. Ben bu şiddeti niye çocuklarıma anlattırayım. Niye onlar bunu dikkate alsınlar. İsterse oradan milyonlar kazanayım ben istemem. Öğrenmelerini doğru bulmam. İlçede böyle bir film yayınlanmayacak” açıklamasında bulundu.

Filmin ilçede vizyona girmediğini belirten Özgan ayrıca; “çevik kuvvetin gelip sinemayı kapattığı yönde iddialar ortaya atıldı. Tamamen asparagas. Film vizyona girmedi ki, çevik kuvvet gelsin. Beni arayanlara ‘öyle uygun görülmüş’ dedim. Bunun altına ne aranıyor bilmiyorum. Yıllar önce yaşanmış bir hikâye, herhalde hukuk gerekeni yapmış. Bunun reklamını mı yapıyorlar acaba, daha çok izlensin diye. Benim kimseden çekinecek halim yok. Allah’tan başka kimseden çekinmem, korkmam. Sadece neden budur. Burada gala da olmayacaktı. Rezerve edilmiş olabilir benim haberim yokken. Bana gelip söylediler, edebilirler vazgeçeriz. Bu normal ticaretin getirdiği bir şey” dedi.