Berat Albayrak’ın istifası medyada yer bulmadı

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın dün akşam saatlerinde Instagram üzerinden duyurduğu istifası hükümete yakın ana akım medyada yer bulmadı


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Pazar günü akşam saatlerinde Instagram hesabından görevinden istifa ettiğini duyurdu. İstifanın teyitlenmesi üzerine birçok gazeteci ve siyasetçi gece boyunca bilgi geçmeye çalışırken, hükümete yakın ana akım medya istifa haberini görmedi.

Reuters, New York Times gibi dünyaca ünlü gazete ve ajanslar haberi flaş olarak geçerken devletin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı da Bakan Albayrak’ın istifasıyla yaşanan gelişmeleri abonelerine duyurmadı. AA’nın yanısıra DHA ve İHA gibi ajanslar, A Haber’in yanısıra CNN Türk, NTV gibi kanallar, Sabah’ın yanısıra Hürriyet gibi gazetelerin internet siteleri bakanın açıklamasını haberleştirmedi.

Gazeteti Barış Yarkadaş da Albayrak’ın istifasının arka planı üzerine Twitter’da yaptığı Tweet zincisinde medyanın suskunluğuna dikkat çekti.

“İşte iktidarın sesi olan gazetelerin hazin durumu… An itibariyle dağıtıma verilen iktidar yanlısı 4 gazetede de Berat Albayrak’ın istifası tek satır bile yer almıyor” diyen Yarkadaş Yeni Şafak, Yeni Birlik, Milat ve İstiklal gazetelerine dikkat çekti. Yarkadaş ayrıca istifaya yer vermeyen diğer gazeteleri de eleştirdi. Yarkadaş, “Bunlar da diğerleri… Hürriyet, Posta, Sabah, Takvim vs vs… Berat Albayrak’ın istifasından tek kelime bile söz edil(e)miyor. AKP’nin yarattığı medya düzeni işte budur! Albayrak’ı istifasını duyuran tek gazete ise Süleyman Soylu’ya yakınlığıyla bilinen Işıkçı TÜRKİYE…” dedi.

Medyanın istifa karşısındaki tavrını eleştiren Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, “Penguen medyasını saatlerdir susturan muktedirler, fena çuvalladı. Krizi yönetmek bir yana açıklamasız her saat krizi daha da büyütüyorlar! Yüzmilyonlarca lira bütçesi olan İletişim Başkanlığı, iletişimde bulunamıyor! Emir komuta zinciri işlemiyor herhalde. Trajikti, komik oldu!” değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteci Tuğba Tekerek de Twitter hesabında “AHaber izleyenlerin şu anda ülkenin en önemli gündeminden bir gram haberi yok. Ve bu sadece bugün değil, yıllardır böyle… 8-9 Kasım Türk basını utanç günleri. Tarih böyle yazsın…” değerlendirmesini yaptı.