Belediye binasındaki gökkuşağı renklerine itiraz

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir Belediyesi binasındaki gökkuşağı renklerinin kamu kurumunda kullanılamayacağını savunarak kaldırılmasını istedi


AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir Belediyesi binasındaki gökkuşağı renklerindeki kolonlarla, LGBTİ propagandası yapıldığını iddia ederek bu renklerin kaldırılmasını istedi.

Dağ, Twitter hesabında binadaki kolonların fotoğrafını paylaşarak, Belediye Başkanı Tunç Soyer’in LGBTİ propagandası yaptığını ve bu renklerin bir kamu kurumunda kullanılamayacağını savundu. Dağ, Soyer’e de bu renkleri oradan kaldırması için çağrı yaptı.

DAĞ’IN NEFRET İÇEREN MESAJLARI

Hamza Dağ’ın nefret suçu içeren sosyal medya mesajlarından bazıları şu şekilde:

“Şu bilinmelidir ki; İzmir’de bu sapkın zihniyetin ve onu meşrulaştırmaya çalışan her türlü faaliyetlerin karşısında olacağız.”

“Özellikle kamu zararına sebep olunarak ve 197 bin TL ödenerek bu şehrin en önemli kamu kurumlarından birinin LGBT‘yi çağrıştıracak şekilde boyanmasına sessiz kalamayız.”

“Buradan Sn. Soyer’e çağrıda bulunuyoruz: O renkleri oradan kaldırın ve bu yanlıştan bir an önce vazgeçin.”

SOYER: RENKLERLE KAVGA EDİLDİĞİNİ SİYASETTE İLK KEZ GÖRÜYORUM

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Dağ’ın bu sözleriyle nefret suçu işlediğini söyleyerek şunları ifade etti: “Bizler bu ülkede yaşayan yurttaşlarımızı ırk, din, dil, kültürel ve cinsel yönelimlerine göre ayıramayız. AKP’li Dağ, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda cinsel yönelimleri farklı olan yurttaşlarımızı hedef göstererek subliminal mesaj veriyor. Nefret suçu işliyor.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise Ege’de SonSöz gazetesine konu hakkında verdiği görüşte şunları söyledi: “Hamza Dağ’a verilecek tek kelime cevabım yok. Renklerle kavga edildiğini siyasette ilk kez görüyor ve yaşıyorum. Kolonların renklerinin değiştirilmesi söz konusu bile olamaz. Bunu Süt Kuzusu Projesi’nin kutuları için de yapmaya kalktılar. Renk hayattır. Ruhu rahatlatır. Herhalde bu arkadaşlar bunun farkında değil.”