Amed Sanat Galerisi’nin çalışmaları durduruldu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanması Amed Sanat Galerisi’ni de etkiledi. 2017 programı hazır olduğu halde sergileri iptal edilen galerinin koordinatörlüğünü yürüten Barış Seyitvan’ın da işine son verildi


SUSMA/DİYARBAKIR
(Fotoğraflar: M. Masum Süer)

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne 1 Kasım 2016’da kayyum atanmasının ardından yaşanan müdahalelere bir yenisi daha eklendi, şimdi de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Amed Sanat Galerisi’nin çalışmaları durduruldu. Kurulduğu 2009 yılından bu yana neredeyse her ay bir sergiye ev sahipliği yapan galeri, son olarak silahlı bir saldırıda öldürülen Diyarbakır Barosu eski başkanı Tahir Elçi’nin ölüm yıldönümü olan 28 Kasım’da, Elçi’ye ait fotoğraf ve belgelere yer veren özel bir sergiyle kapılarını açmıştı.


Koordinatör işsiz kaldı

Amed Sanat Galerisi’nin koordinatörü Barış Seyitvan ise işten çıkarıldı. Kadrosu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda (DBŞT) bulunan Seyitvan’ın işine, sözleşmeleri yenilenmeyen tiyatro sanatçılarıyla birlikte son verildi.

Yaklaşık yedi yıldır Amed Sanat Galerisi’nde koordinatör olarak görev yapan Barış Seyitvan, galerinin 2017 programının dolu olduğunu, ancak belediyeye kayyum atandığı için sergilerin iptal edildiğini ifade etti. Seyitvan bugüne kadar kayyumla karşılıklı herhangi bir bağlantı kurmadıklarını söyleyerek, “Kayyumla bir görüşme talebimiz olmadı. O da görüşme talep ederek galeri hakkında bilgi alma ihtiyacı duymadı” dedi.

Amed-Sanat-Galerisi-3

Kayyum sanata uzak

Diyarbakır’ın en büyük sergi salonu olma özelliğine sahip Amed Sanat Galerisi’nin teknik çalışanları ise işlerine devam ediyor. Kayyumun belediyenin önündeki Lamassus heykellerini ‘tahammül edemeyerek’ kaldırttığını hatırlatan Seyitvan, “Kayyum Amed Sanat Galerisi’ni başka programlar için kullanabilir, ancak sanat için kullanacağına ihtimal vermiyorum. Kültüre, sanata ne kadar uzak olduğunu Lamassus heykellerini kaldırarak gösterdi zaten” dedi.

Barış Seyitvan hukuki süreç başlatmak için diğer sanatçı arkadaşlarıyla görüşmeler yaptıklarını belirterek, “İşe geri dönüp kayyumla çalışmak için değil, daha çok uğradığımız hukuksuzluğu belgeleyebilmek için dava açmaya hazırlanıyoruz” dedi.