Altın Kelebek’te sansür tepkisi

45. Altın Kelebek’te ödül alan Hadise, Ezhel, Gazapizm ve Ali İhsan Varol’dan sansür ve yasaklara tepki geldi


Halk oylarıyla belirlenen 45. Altın Kelebek’te ödül alan Hadise, Ezhel, Ali İhsan Varol gibi isimler sansür ve yasaklara tepki gösterdi. En İyi Klip dalında ödül alan pop müzik şarkıcısı Hadise, RTÜK tarafından müstehcen bulunan ve yayını durdurulan Sıfır Tolerans klibini hatırlatarak “Bence sevmek, öpmek, sarılmak dünyanın en özel ve normal duyguları ve bu duyguların yasaklanması çok saçma. Eminim benim yerimde bir erkek olsaydı bu tepkileri almazdı” dedi. Müzik ve sanatın özgürlük demek olduğunu belirten Hadise, ödülünü de “hayatları kısıtlanmış tüm kadınlara” adadı.

En İyi Çıkış Yapan Sanatçı dalında ödüle layık bulunan rap şarkıcısı Ezhel şarkı sözleri nedeniyle “Uyuşturucuya özendirdiği” iddiasıyla hapis yattığı günlere gönderme yaparak “Zor zamanlarımızda yanımızda olan, sanatın sansürlenemeyeceğini, parmaklıklar arkasına alınamayacağını bilen ve bize her şekilde destek olan herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Yılın Şarkısı ödülünü Heyecanı Yok adlı şarkısıyla alan rap şarkıcısı Gazapizm ise konuşmasında “Ödül çok önemli ama hala nasıl giyinip nasıl yürüyeceğimize, ne söyleyip nasıl şarkılar yapacağımıza kendimizin karar veriyor olması çok büyük mutluluk. Daha güzel yarınlara, daha güzel hayallere…” sözlerine yer verdi.

Bloomberg HT ekranlarına Gezi direnişini taşıması sonrası kanaldan kovulan ve Altın Kelebek’te Kelime Oyunu programıyla En İyi Yarışma Programı ödülünü kazanan Ali İhsan Varol da konuşmasında Acun Ilıcalı’ya göndermede bulundu. Acun Ilıcalı’nın İlker Yasin tarafından kovulmak üzereyken elektriklerin kesilmesi sonrasında kovulmaktan kurtulduğu şeklindeki sözlerine gönderme yapan Varol, “Anlatabilecek çok şeyim yok. Yöneticilerimizin makam odalarında uyuyakalmadık. Kovulmak üzereyken elektrikler de sönmedi. Direkt kovdular” dedi.