Alınak tutuklandı: Kitap gelirini bağışlaması da suç

Hem savcılık hem de çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğinde tutuklanma talep eden Alınak savunmasında “PKK/KCK üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatıldı ancak savcılık ifadesinden sonra ne olduysa suçlama ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozma suçuna dönüştürüldü.” dedi


Kars’ta dört gündür gözaltında tutulan Kürt siyasetçi-yazar avukat Mahmut Alınak “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Kelepçe takılmak istenmesine de tepki gösteren 68 yaşındaki Alınak’ın, Bêkes kitabının gelirini dönemin Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç’un ailesine bağışlaması da suç sayıldı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Alınak, savcılık ifadesinin ardından tutuklanması talebiyle çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği’nde “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

ÇÖP TOPLAYARAK DA SUÇ İŞLEMİŞ

Hem savcılık hem de çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğinde tutuklanma talep eden Alınak’ın hakimlikte suçlandığı konular ve verdiği cevaplarda ortaya çıktı. Alınak, savunmasında “Polis ve savcılık sorgusundan da anlaşılacağı gibi PKK/KCK üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatıldı ancak savcılık ifadesinden sonra ne olduysa suçlama ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozma suçuna dönüştürüldü. Bana isnat edilen suçlar; birincisi, içler acısı feci bir hayat geçiren kağıt toplayıcıları ile birlikte çöplükten çekçeklerle kağıt toplama girişiminde bulunmak. İkincisi bir kavga meselesinde barış için aracılık yapmak isteyen iki kişi ile konuşmam. Üçüncüsü ise Emekçilerin Devrim Hareketi (EDH) Sözcüsü olarak iki kişinin bize katılmaları konusunda telefon görüşmesi yapmak. Dördüncü suç ise yasaklanan Mehmet Tunç ve Bêkes adlı kitabımın gelirinin Tunç ailesine bağışlanması konusunda Mehmet Tunç’un ailesiyle görüşmek” dedi.