AİHM’den Atilla Taş kararı: İfade özgürlüğü ihlâl edildi

AİHM, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan Atilla Taş’ın emniyet ve güvenlik hakkının ve ifade özgürlüğünün ihlâl edildiğine hükmetti


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ‘FETÖ’nün medya yapılanması’ davasında hüküm giyen şarkıcı Atilla Taş’ın yaptığı başvuruyu karara bağladı. Mahkeme, Atilla Taş’ın tutuklanmasının hukuksuz ve keyfi olduğu kararına vardı.

AİHM ayrıca, mahkeme masrafları da içinde olmak üzere Atilla Taş’a yaklaşık 15 bin Euro tazminat ödenmesine hükmetti. Taş kararla ilgili, “AİHM hakkımdaki iki başvuru maddesine hak ihlali kararı verdi. ‘Avrupa’da hakimler varmış!’ Keşke ülkemizde de olsaydı.” yorumunu yaptı.

2016 yılının Eylül ayında tutuklandıktan sonra Ekim 2017’de tahliye edilen Atilla Taş’ın cezası onandıktan sonra yeniden tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti. Örgüte üye olmamakla birlikte yardım etmekten 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası alan ünlü şarkıcı hapis cezasının son zamanlarını Kocaeli Cezaevi’nde geçirmişti.

AİHM, karar metninde Taş hakkında 3 Eylül 2016’da çıkarılan gözaltı kararının herhangi somut bir delile bağlanmadığını, mahkemeye sunulan delillerin ise Taş’ın gözaltına alınmasından 4 ay sonra ve iddianame hazırlandıktan sonra ortaya atıldığını yazdı.

Mahkeme, Atilla Taş’ın yargılanma sürecinde İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özgürlük ve güvenlik hakkını içeren 5’inci maddesinin 1 ve 3’üncü fıkraları ile ifade özgürlüğünü kapsayan 10’unun maddenin ihlal edildiğine hükmetti. AİHM, 5’inci maddenin 4’üncü fıkrasına ilişkin şikayeti ise geri çevirdi.