Ahmet Sever’in kitabına 4 ayrı dava

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün danışmanı Ahmet Sever’in İçimde Kalmasın/Tanıklığımdır adlı kitabı hakkında dört dava açıldı


11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski basın başdanışmanı ve T24 yazarı Ahmet Sever’in İçimde Kalmasın/Tanıklığımdır adlı son kitabı hakkında dört ayrı dava açıldı.

Dava süreci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, AKP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop’un Sever’in kitabında geçen bazı ifadeleri gerekçe göstererek avukatları aracılığıya suç duyurusunda bulunmaları üzerine başladı. Erdoğan ve Varank “hakaret” iddiasıyla suç duyurusu yaparken, Şentop hakaretin yanı sıra tazminat konusunda da şikâyette bulundu.

T24’ün aldığı bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sever hakkında “Kamu görevlisi ve Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla soruşturma başlattı. Başsavcılığın, “şüpheli” sıfatıyla ifade vermeye davet ettiği Sever, ifadelerini yazılı olarak gönderdi. Sever’in ifadelerinin ardından Mustafa Varank’ın bir, Mustafa Şentop’un iki şikâyeti doğrultusunda üç dava açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, avukatı aracılığıyla yaptığı şikâyet konusunda açılacak dava için de mevzuat uyarınca Adalet Bakanlığı’na izin başvurusu yapıldı.

Varank ve Şentop’un davalarının ilk duruşmasının 21 Mart 2019’da yapılacağı öğrenildi.