Queer Olympix yasağı yargıya taşındı

SPoD ve Queer Olympix ekibi, 3. Queer Olympix’e geçtiğimiz ağustos ayında Kadıköy Kaymakamlığı tarafından getirilen yasağı yargıya taşıdı


SPoD Hukuk ve Adalete Erişim Birimi ve Queer Olympix ekibi, 3. Queer Olympix’in Kalamış’ta yapılacak bölümlerinin İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün talebi üzerine Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasını yargıya taşıdı.

“Kamu düzeni, suç işlenmesini önlemek, genel sağlığın ve genel ahlakın korunması” gerekçeleriyle verilen yasak kararının ilgili kanunlara, Anayasa’ya, AİHM içtihatlarına ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunun; idarenin gerekçesinin ise afaki ve keyfi olduğunun altı çizen SPoD ve Queer Olympix ekibi, iptal davası açma yolunda adım attı.

SPoD, “kampanya dava” olarak yürüteceği bu davanın LGBTİ+’ların ifade ve örgütlenme özgürlüğü başta olmak üzere, maddi ve manevi varlığı geliştirme hakkının ve ayrımcılık yasağının hukuki zeminde tartışılmasına olanak sağlayacağını belirtti. 

Atletik Dildoa’nın düzenlediği kuir spor buluşması Queer Olympix’in 23 ve 24 Ağustos tarihlerinde Kadıköy Kalamış’ta yapılacak etkinlikleri, sabah saatlerinde etkinliğin yapılacağı yere TOMA’larla giden polisin etkinliğin yasaklandığını bildirmesiyle engellenmişti. Polisin ilettiği yasak kararı ise 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesine dayandırılmıştı.