Açlık Grevlerini İzleme Heyeti’nden çağrı!

Ölüm orucundaki Mustafa Koçak, İbrahim Gökçek, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için siyasi iktidara “Sorumluluğunu yerine getir” diye seslenen Açlık Grevlerini İzleme Heyeti, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı


İstanbul Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubelerinden oluşan Açlık Grevlerini İzleme Heyeti, ölüm oruçlarıyla ilgili bir basın açıklaması düzenledi.

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek 308, Mustafa Koçak 293, avukatlar Ebru Timtik 109, Aytaç Ünsal ise bugün itibariyle 78 gündür ölüm orucunda.

Hukukçu ve sağlıkçılardan oluşan Açlık Grevlerini İzleme Heyeti ölüm orucundaki bu isimlerin durumuna dikkat çekerken, ölüm orucunun 288’inci gününde yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi Helin Bölek’i hatırlattı.

Açıklamayı okuyan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, diğer eylemcilerin ölümle burun buruna olduklarını söyledi.

‘ÜLKEYİ YÖNETENLER SORUMLUDUR’

Yoleri, “Adil yargılanma hakkını, keyfi ve yasa dışı baskı ve yasakların önlenmesini de içeren temel hakların korunmasını sağlamak için, özgürce müzik yapabilmek için, insanların açlık grevi yaparak yaşamını ortaya koymak zorunda bırakılmalarının sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir” dedi.

‘İBRAHİM, MUSTAFA, EBRU VE AYTAÇ ÖLMESİN’

Helin Bölek’in ölüm orucunda yaşamını yitirmesinin sorumlusunun ülkeyi yönetenler olduğunu dile getiren Yoleri, şöyle devam etti: “İbrahim, Mustafa, Ebru ve Aytaç’ın ölmelerini istemiyoruz. Yaşam hakkı da dahil insan haklarının savunulmasında insan onuru ve saygınlığının korunması adına zulme karşı direnme hakkımızın yüklediği sorumluluk gereğince toplumsal duyarlılık çağrısında bulunuyoruz.”