800. haftada Cumartesi Anneleri’ne gözaltı

800. haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri’ne polis müdahale etti


Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 800. haftası nedeniyle Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakmak istedi. Cumartesi Anneleri’ne müdahale eden polis Maside Ocak, Hasan Karakoç ve Yaşar Aktaş’ı gözaltına aldı.

700. haftadan beri İçişleri Bakanlığı kararıyla engellenen Cumartesi Anneleri, 800. hafta nedeniyle Galatasaray Meydanı’nda toplanmak için bir araya geldi. Eylemcilere müdahale eden polis, gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız’ı darp etti, kayıp yakınlarından Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak ve Cumartesi İnsanları’ndan Yaşar Aktaş gözaltına alındı.

Polisler Galatasaray Meydanı’na sadece milletvekillerinin alınacağını söyledi. Kayıp yakınlarından Besna Tosun, “Yakınlarımız gözaltına alınıyor korkuyorsunuz ama bilin ki annelerden ve meydanlardan korkanlar Arjantin’de, Şili’de kaybettiler, Türkiye’de de kaybedecekler” diyerek tepki gösterdi. Gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak gözaltına alınışını Twitter’dan “Gözaltına alındım, susmayacağım” mesajıyla duyurdu.

Ailelerin alana girmesine izin verilmemesi üzerine HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç da Galatasaray Meydanı’ndaki barikatın önüne geldi. Buldan ve Sancar, saldırı nedeniyle okunamayan basın açıklamasını okudu. İki eş başkan açıklama sonrasında polis bariyerlerinin önünden alana karanfil attılar.