5 kentte daha “savaşa hayır” yasaklandı

Aydın, Kırklareli VE Trabzon Valiliği, “provokatif olayların yaşanmaması” gerekçesiyle 10 günlük eylem yasağı kararı alırken aynı gerekçelerle Adana ve Kilis Valilikleri de 15 günlük eylem yasağı getirdi


İstanbul Valiliği’nin ardından Adana, Aydın, Kırklareli, Trabzon ve Kilis Valilikleri tarafından da “savaşa hayır” eylemlerine yasak getirildi.

Aydın ve Kırklareli ve Trabzon’da 10 gün, Adana ve Kilis’te 15 gün süreyle TSK’nin Suriye’deki operasyonunu eleştirmek üzere yapılabilecek her türlü eylem ve etkinlikler yasaklandı.

AYDIN

Aydın Valiliğinden yapılan açıklamada “Provokatif olayların yaşanmaması için ordumuzun Suriye’de ve ülkemizde yürütmekte olduğu operasyonları eleştirmeye veya bu operasyonların sonlandırılması amacıyla kamuoyu oluşturmaya yönelik toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, imza kampanyası, oturma eylemi, stant/çadır açma, bildir/afiş dağıtma vb. eylem ve etkinlikler 05.03.2020 Perşembeyi cumaya bağlayan gece saat 00:01’den – 14.03.2020 Cumartesi günü saat 23:59’a kadar (10 gün) süreyle ilimiz genelinde kamu düzeni, genel güvenlik ve asayiş açısından yasaklanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

KIRKLARELİ

Kırklareli Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’de yürüttüğü askeri operasyonları eleştirmeye veya bu operasyonların sonlandırılması amacıyla kamuoyu oluşturmaya yönelik toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, stant açma, imza toplama, bildiri, broşür dağıtma gibi etkinliklerin 10 gün süreyle yasaklandığı açıklandı.

ADANA VE KİLİS

Adana ve Kilis Valilikleri ise TSK’nin Suriye’de yürüttüğü operasyon nedeniyle kentte yürüyüş, gösteri ve basın açıklamalarını 15 gün süreyle yasakladı.

Kilis Valiliği, kent genelinde 15 gün süreyle her türlü etkinliğin yasaklandığını duyurdu. Yapılan açıklamada, uygun görülenlerin dışında her türlü gösteri, yürüyüş, oturma eylemi, açlık grevi, basın açıklaması, afiş asma, bildiri dağıtıma, seminer, panel gibi tüm etkinliklerin yasakladığı belirtildi.

TRABZON 

Trabzon Valiliği tarafından da kentte 10 gün süreyle eylem ve etkinliklerin yasaklandığı şu açıklama ile duyuruldu:

“2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19 maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 11. maddesi hükümleri gereğince, (Polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinde) ilimiz sınırları dahilinde; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Suriye’de yürütmekte olduğu askeri operasyonları eleştirmeyi amaçlayan veya bu operasyonların sonlandırılması amacıyla kamuoyu oluşturmaya yönelik açık ve kapalı yer toplantıları, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası düzenleme, çadır kurma, meşale yakma, el ilanı/bildiri/broşür dağıtma, protesto eylemi ve benzeri türdeki tüm eylem ve etkinlikler, 05/03/2020 günü saat 00:01’den 14/03/2020 günü saat 00.00’a kadar on (10) gün süreyle yasaklanmıştır. “