Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘Kurak Günler’e verdiği desteği faizi ile geri istedi

‘Kurak Günler’ filminin senaristi ve yönetmeni Emin Alper ile yapımcısı Nadir Öperli paylaştıkları kamuoyu duyurusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün filmlerine verdiği finansal yapım desteğinin yasal faiziyle birlikte geri istendiğini belirtti. Alper ve Öperli verilen kararın, Antalya Film Festivali sonrasında devam eden “yalan ve karalamaya dayalı medya kampanyalarının baskısıyla” ve keyfi alındığını iddia etti


Kaynak: MUBİ

Kurak Günler filminin senaristi ve yönetmeni Emin Alper ile yapımcısı Nadir Öperli 8 Aralık 2022’de sosyal medyadan paylaştıkları kamuoyu duyurusunda; Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün filmlerine verdiği finansal yapım desteğinin yasal faiziyle birlikte geri istendiğini belirtti. Alper ve Öperli verilen kararın, Antalya Film Festivali sonrasında devam eden “yalan ve karalamaya dayalı medya kampanyalarının baskısıyla” ve keyfi alındığını iddia etti. Alper ve Öperli ayrıca seyircileri, Kurak Günler’i vizyona gireceği 9 Aralık tarihinden itibaren sinemalarda izlemeye davet etti.

Film; Akit, Sabah ve Aydınlık gibi yayın organları tarafından hedef gösterilmiş “LGBT propaganda filminin bakanlıktan destek aldığı ortaya çıktı! Erdoğan’a ve hükümete hakaret etti, 9 ödül aldı!,” “Bakanlıktan alınan destekle yola çıktılar! Hükümete kin kusup Erdoğan’a hakaret ettiler” gibi başlıklarla haberler yayımlanmıştı.

Alper’in ve Öperli’nin paylaştığı kamuoyu duyurusu metni şu şekilde:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, tarafımıza gönderdiği bir yazıyla, Kurak Günler adlı projemize verdiği finansal yapım desteğini yasal faiziyle birlikte geri istedigini bildirmiştir. Bu karar, 2018 yılı Kasım ayında başvuru yaptığımız ilk taslaktan sonra, proje geliştirme sürecinde senaryoda gerçekleştirdiğimiz değişikliklerin uygun görülmemiş olması gerekçesiyle alınmıştır. Bu, senaryonun tüm değişiklikleri içeren nihai halini Sinema Genel Müdürlüğü’ne teslim ettiğimiz tarihten 20 ay sonra alınmış bir karardır. Bu karar kuşkusuz, filmimizle ilgili Cannes Film Festivali’nin hemen ertesinde başlayan, Antalya Film Festivali’nden sonra da devam eden yalan ve karalamaya dayalı medya kampanyalarının baskısıyla alınmıştır.

Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde kamu fonları destek verdikleri filmlerin senaryolarındaki değişiklikleri denetlemez. Sinema sektörünün işleyişine aşina olan herkes şunu çok iyi bilir: Senaryolar yazıldığı andan çekim gününe kadar, proje geliştirme sürecinde, çekim sırasında sette ve en nihayetinde kurguda değişir. Bunun aksi, eşyanın tabiatına aykırıdır. Maalesef Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019’da yapılan yönetmelik değişikliğiyle, senaryolar üzerindeki değişiklikleri takip etmek bahanesiyle eserlerimize yönelik açık bir sansür süreci işletmektedir. Nitekim Kurak Günler’in yapım desteğini geri isteme kararı, sektör temsilcilerinin de yer aldığı sinema destekleme kurulu devre dışı bırakılarak, Kültür ve Turizm Bakanı’nın onayıyla, keyfi şekilde alınmıştır ve sinemamızın geleceği için son derece tehlikeli bir örnek teşkil etmektedir.

Şunu bir kez daha hatırlatmak isteriz: Kurak Günler, 2022 yılında üç büyük uluslararası film festivalinden birinde ülkemizi temsil etme başarısı gösteren tek uzun metraj film olmuştur. Dünya prömiyerinden sonra pek çok ulusal ve uluslararası festivalde gösterilmiş ve çok sayıda ödül almıştır. Normal şartlarda, verilen desteği verimli bir şekilde kullandığımız ve ülkemizi uluslararası alanda başarıyla temsil ettiğimiz için kamu tarafından takdir edilmeyi beklerdik. Ne yazik ki, filmimizin başına gelenler, ülkemizde hiçbir başarının cezasız kalmadığının talihsiz bir örneği olmuştur.

Yaşadığımız bu mağduriyet karşısında bize destek olmak isteyen seyircilerimizi Kurak Günler‘i 9 Aralık tarihinden itibaren sinemalarda bilet alarak izlemeye davet ediyoruz. Vergilerimizle oluşturulan kamu kaynaklarının sanatımız ve sinemamızın hayrına, özgür, bağımsız ve yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla, hakkaniyetli bir şekilde kullanılacağı günlerin yakın olduğunu ümit ediyoruz.”

https://twitter.com/eminalpermovies/status/1600769786103074816

Kurak Günler filmi dünya galasını Mayıs 2022’de Cannes Film Festivali’ndeki “Belirli Bir Bakış” (Un Certain Regard) seçkisinde yapmıştı. Film Avrupa Film Akademisi’nin “En İyi Kurgu” ödülüne layık görüldü ve 59. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ödülü dahil olmak üzere dokuz ödül kazandı. Filmin kurgusunu yapan ve festivalde “En İyi Kurgu” ödülünü kazanan Özcan Vardar, konuşmasında Boğaziçi Üniversitesi kayyım yönetimini eleştirmiş ve sonrasında üniversite mezun kartı kayyım yönetim tarafından iptal edilmişti.