17-24 Şubat Sansür Gündemi

Konser ve tiyatro oyunlarına engel, gözaltı ve hapis cezaları, tahliye kararları… 17-24 Şubat haftasının sansür gündemini derledik


Kanal İstanbul forumu ve Bandista konserine engel: Kanal İstanbul projesine karşı kurulan Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun, İBB Kavuşma Durağı etkinlikleri kapsamında 22 Şubat’ta düzenlemeyi planladığı forum ve Bandista grubunun konseri için İBB tarafından verilen izin geri çekildi. Etkinlik polisler tarafından ‘izin alınmadı’ gerekçesiyle engellenerek, alan barikatlarla kapatıldı.

Ses şirketi çalışanlarına HDP kongresi sonrası gözaltı: HDP’nin 23 Şubat’ta Ankara’da gerçekleştirilen 4. Büyük Olağan Kongresi’nin ardından, HDP’nin kongre için anlaşmış olduğu ses sisteminden sorumlu şirkette çalışan ve Kongre’nin ses sisteminden sorumlu 11 kişi gözaltına alındı.

Taksim’de kurulan etkinlik ve sergi platformu sökülüyor: İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Taksim Meydanı’nda İBB’nin “İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor” projesiyle kurduğu sergi ve etkinlik alanı olan “Kavuşma Durağı” ve “Dijital Gösterim Merkezi” çadırının kaldırılmasını kararlaştırdı. Dün itibariyle başlayan söküm çalışmaları bugün de devam etti.

Sprey boyayla çizime gözaltı ve hapis cezası: Kabataş’taki Martı Projesi’nin inşaat alanının etrafındaki billboardlara asılan Devrim Erbil’in tablolarının röprodüksiyonlarından birinin üzerine sprey boyayla ay, yıldız ve bu ay yıldız ile boynundan asılmış bir adam figürü ekleyen 6 kişi hakkında “Türk bayrağını alenen aşağılamak” suçundan işlem yapıldı.

O Ses Türkiye’de Kürtçe yasağı: TV8’de yayınlanan “O Ses Türkiye” adlı ses yarışması programına katılan Hayri Kasaç, programdaki Kürtçe şarkı yasağını ve programda Kürtçe bir şarkı söylemesi sonrasında yaşadıklarını anlattı.

Hayal Satıcısı oyununa Samsun’da engel: Berna Laçin’in oynadığı, kadına karşı şiddet ile ilgili olan “Hayal Satıcısı” oyunu 9 Mart’ta Samsun’un Atakum ilçesindeki Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde sahnelenecekti. Samsun’daki yerel bir gazetenin sosyal medya paylaşımları üzerinden kendinisi hedef göstermesi üzerine Belediye salonu vermekten vazgeçti.

Müzisyen Şenol Akdağ tahliye edildi: 9 Kasım’da gözaltına alındıktan sonra “örgüt flaması ve pankartı altında konser verdiği” ve “örgüt propagandası yaptığı” iddialarıyla tutuklanan Grup Munzur’un eski solisti Şenol Akdağ 20 Şubat’ta Çağlayan İstanbul Adliyesi’nde görülen mahkeme sonucunda tahliye edildi.

İbrahim Gökçek için tahliye kararı: Silivri Cezaevi’nde 250 günden fazladır açlık grevinde olan ve son 51 gündür ölüm orucunda olan tutuklu Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hakkında, Adli Tıp Kurumu’nun ‘hapishanede kalamaz’ raporu vermesi üzerine, ev hapsi şartıyla ve yurt dışına çıkış yasağıyla  tahliye kararı verildi.

Grup Yorum Bursa Halk Korosu’nun dinletisine engel: Grup Yorum Bursa Halk Korosu’nun 22 Şubat’ta Gökyüzüm Kafe’de yapmayı planladığı müzik-şiir dinletisi ve gün boyunca şehirde yapılması planlanan etkinlikler Valilik kararıyla, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na dayandırılarak gerekçe gösterilmeden yasaklandı.

İdlib’den fotoğraf ve videoların paylaşımına yasak: Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, İdlib’te Suriye yönetimine karşı savaşan El Kaide bağlantılı Hayat Tahrir el Şam (HTŞ) ve Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) tahrip edilen araçlarının fotoğraf ve videolarının yayınlanmasına karşı yasak kararı aldı. Neyrab saldırısı sırasında imha edilen araçların fotoğraflarını  yayınlayan 52 kullanıcı ve siteye erişim yasağı getirildi.