​​Diyanet, paylaşımı nedeniyle Volkan Konak’a suç duyurusunda bulundu

Diyanet İşleri Başkanlığı, Başkanlığın alkollü içeceklerdeki yüksek vergilerden aldığı payı eleştirerek ‘Bir kadehte sizler için içiyorum’ paylaşımı yapan sanatçı Volkan Konak hakkında suç duyurusunda bulundu


Diyanet İşleri Başkanlığı, yılın son cuma hutbesinde yılbaşı kutlamalarını hedef almıştı. Volkan Konal sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda  “Bu akşam maaş ve ödeneklerinize katkı olması için bir kadehte sizler için içiyorum. Lütfen kabul buyurunuz…” ifadesini kullanmıştı.

 

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Volkan Konak hakkındaki suç duyurusunda, Konak’ın paylaştığı metnin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10’uncu maddesi kapsamına uygun düşünce, eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırları içerisinde kalmadığı, “tahkir edici, sert ve incitici mahiyette İslam dinini ve İslam dinine inananları aşağılayan, İslam dinine saldırı niteliğinde olduğu ve alenen hakaretlerde bulunulduğunun gayet açık olduğu” iddiasında bulunuldu.

Konak’ın söylediği sözlerin “hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarını oluşturduğu iddia edilen açıklamada, “Bu nedenle halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden, hor görüp aşağılayan, nefret ve ayırımcılığa yol açan, toplumsal kutuplaşmaları körükleyen, milletin mukaddesatına saldıran ve inançlı insanların dini duygularını rencide eden, dini değerlere alenen hakaret eden ve aşağılayan Volkan Konak hakkında gerekli cezai takibatın yapılması suretiyle kamu davası açılmasını ve neticeden Başkanlığımıza bilgi verilmesini arz ve talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Volkan Konak, sosyal medyada yaptığı açıklamada “Kutsal değerler ücretsiz icra edilir. Sanat ve müzik ise telifleri olan işlerdir. Ayrıca eğlence ve turizm sektöründeki emekçilerin, ekmeğinin üzerine basılmasına izin vermem. Benim ülkem, kimsenin cüzdanına veya makam arabasının bagajına sığmayacak kadar büyük ve kıymetlidir. Dürüst, onurlu, cesur ve uygar insanlara selamlar olsun” ifadelerini kullandı.