Zehra Doğan New York sokaklarında

Sokak sanatçısı Banksy, Zehra Doğan’ın tutukluluğunu protesto için New York’ta duvar resmi yaptı


Britanyalı sokak sanatçısı Banksy, gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın tutukluluğunu protesto etmek amacıyla New York’un Manhattan bölgesinde bir duvar resmi yaptı.

Sokağa çıkma yasağı döneminde Mardin Nusaybin’de çizdiği resimleri, sosyal medyada paylaştığı ve 10 yaşındaki bir çocuğun notlarını haberleştirdiği için tutuklanan Zehra Doğan’ın yargılanmasına neden olan suluboya resmi duvara yansıtan Banksy, resmin altına “Bu resmi yaptığı için 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı” yazdı.

Banksy’nin sokak sanatçısı Borf ile yaptığı duvar resminde, Zehra Doğan genelde cezaevinde gün sayanların attığı ve siyah çizgilerden oluşan parmaklıkların ardında resmediliyor. Resmin altında ise “Zehra Doğan’a Özgürlük” ifadeleri yer alıyor.

Mahkeme, Zehra Doğan’ın Nusaybin’i yıkık binalara Türk bayrağı asılmış olarak ve bölgedeki zırhlı araçları akrep şeklinde resmettiği çalışmanın “eleştiri sınırlarının ötesinde” hükmetmiş; Doğan hakkında “terör örgütü propagandası” suçundan ceza vermişti.

Banksy, the New York Times gazetesine yaptığı açıklamada “Ona çok üzülüyorum. Ben, hapis cezasını gerektirebilecek çok daha fazla şey yaptım” dedi.

New York’taki bu duvar resmi, çizimleri nedeniyle daha önce 30 gün cezaevinde yatan sokak Dicle Üniversitesi Resim Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Zehra Doğan, 2012 yılından beri JİN Haber Ajansı’nda muhabir ve editör olarak çalıştı. “Ezidi Kadınların Çığlığı” haberiyle Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü’ne layık görülen Doğan, sokağa çıkma yasaklarının başladığı ilk günlerden itibaren başta Mardin olmak üzere bölgenin birçok yerinde görev yaptı.