TÜYAP Sanat Fuarı’nda +18 uygulaması

Sosyal medyada hedef gösterilen ve saldırı ihtimaline karşılık TÜYAP yönetimi tarafından kaldırılan nü eserler, tekrar sergilenmeye başladı. Ancak sanat fuarına +18 uygulaması getirildi


TÜYAP 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında gerçekleştirilen 27. İstanbul Sanat Fuarı’nda ressam Mustafa Özel imzalı nü tabloların sosyal medyada hedef gösterilmesi üzerine sanatçının eserleri TÜYAP yönetimi tarafından kaldırıldı. Heykeltıraş Mahmut Aydın da ‘sakıncalı’ bulunan çıplak heykellerinin tepki görmesini siyah poşet giydirerek protesto etti. Sanat Fuarı’na getirilen +18 uygulamasının ardından eserler tekrar yerlerine konuldu.

Mustafa Özel Atölyesi Sanatçıları tarafından Altamira başlığıyla düzenlenen sergide yer alan Özel’in eserleri, Milat gazetesi köşe yazarı Ufuk Coşkun tarafından sosyal medyada başlatılan karalama kampanyasıyla hedef gösterilmişti. Coşkun, “İstanbul Valiliğine ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne çağrıda bulunuyorum. Çocuklarımızın rahatça gezebilmeleri için lütfen TÜYAP’taki müstehcen sergi ile ilgili bir şeyler yapın” ifadelerinin yer aldığı paylaşımlarda bulunmuştu.

Ressam Özel ise yaşananlara “Başımıza bu da geldi.! Resimlerim lstanbul sanat fuarından (Tüyap) kaldırıldı..! Hayırlı olsun.. Herkese güzel fuarlar..!” sözleriyle sosyal medyadan tepki göstermişti.

Pek çok ihbar telefonu aldıklarını vurgulayan İstanbul Sanat Fuarı Genel Koordinatörü Ümit İyem ise “Saldıracaklar, kıracaklar diye bekliyoruz. Güvenliğimize ihbar yağıyor. Aile Bakanlığı’na kadar şikayette bulunmuşlar. Burada bir özgürlük alanı yaratmaya çalışırken dışarıdan gelen bu baskı ve saldırı olasılıklarını göz önünde bulundurmaya çalışıyoruz” diyerek eserleri sansürlemediklerini belirtmişti. Düne kadar ilkokul çocuklarının da dolaşabildiği sanat fuarına son üç gününde +18 uygulaması getirmek durumunda kaldıklarını söylemişti.