Yeni Şafak’ta Kaftancıoğlu sansürü

Yeni Şafak’ta köşe yazarlığı yapan Özlem Albayrak, Canan Kaftancıoğlu hakkında yazdığı yazı yayımlanmayınca istifa etti


Yaklaşık 20 yıldır Yeni Şafak’ta köşe yazan Özlem Albayrak’ın, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasına ilişkin yazdığı son yazı gazete yönetimi tarafından yayımlanmadı. Yazının sansürlenmesi üzerine Albayrak Twitter hesabında Yeni Şafak’tan istifa ettiğini duyurdu ve yazısını paylaştı.

Albayrak Twitter hesabında “Dün gazeteye gönderdiğim ekteki yazı yayınlanmadı. Bu, gazetenin yayın politikası ve benim görüşlerimin çelişmesiyle başlayan sorunların son halkasıydı. Bu şartlarda devam etme imkanı kalmadığından yazılarıma son veriyor, Yeni Şafak’la yolumu ayırıyorum. Duyurulur” ifadelerini kullandı.

Albayrak yayımlanmayan köşe yazısında sosyal medya paylaşımlarının yargının konusu olmasının su kaldırır bir mevzu olduğunu vurguladı ve “Her şey çok konjonktürel” şeklinde yazdı. Albayrak ayrıca şu ifadeleri kullandı: “Manzara ise şu: Kaftancıoğlu hakkında verilen hüküm, hükümetin rövanşist ve intikamcı bir tavırla hareket ettiği görüntüsü oluşturdu, İstanbul konusunda hazımsızlık yaşandığı düşüncesine yol açtı ve yargının siyasallaşması konusu yeniden tartışmaya açıldı.”

Yeni Şafak son olarak Kemal Öztürk’ün yazdığı yazıyı yayımlamamış, Öztürk de gazeteyle yollarını ayırmıştı. Geçtiğimiz yıllarda gazetenin yazarları Ali Bayramoğlu, Kürşat Bumin ve Aydın Ünal da gazeteden istifa etmişlerdi.