Yazar Aziz Tunç hakkında yakalama kararı

Doğu Perinçek, yazar Aziz Tunç hakkında 2017 yılında yayınlanan yazısı nedeniyle kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu


Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 2015 yılında Halkların Demokratik Partisi Maraş Milletvekili adayı olan yazar Aziz Tunç hakkında suç duyurusunda bulundu. Perinçek gerekçe olarak, Tunç’un 2017 yılında alevinet.com sitesinde yayınlanan “Aydınlık paçavrası, Alevi katliamlarına ortam hazırlamaktadır” başlıklı yazısında, kendisine hakaret edildiğini öne sürdü.

Suç duyurusuyla soruşturma açan ve bunu hakaret suçlamasıyla iddianameye dönüştüren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Tunç hakkında yakalama kararı çıkardı. Tunç’un yurtdışında olmasından kaynaklı gözaltına alınmadı.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan yazar Aziz Tunç, “Bu davanın açılmasının esas nedeni mensubu olmaktan onur duyduğum HDP’nin kapatılmasını sağlamaya yönelik çabalardır. Hem zamanlama açısından, hem içerik açısından bakıldığında bu davanın açılmasının buraya dayandığını görebiliyoruz. Bunu gösteren birinci veri, bilindiği gibi son günlerde yoğun bir biçimde HDP tartışılmaktadır. Sistem tıkanmakta, mevcut politik güçler güven verememektedirler. Bu durumda umut kaynağı olarak HDP’nin kitlesel ve siyasal etkisi gelişmektedir. Buna bağlı olarak sistemin bütün politik/etkin güçleri, Perinçek ve çevresi, HDP’nin kapatılması yönünde yoğun bir gayret içerisine girmiş bulunmaktadır. Bu davayla HDP’nin kapatılması için sürdürülen kara propagandaya bir malzeme çıkartılmak istenmektedir. Perinçek bu yolla, hem 2 numaralı Bahçeli’si olarak Erdoğan’a yardım edilmiş olacak, hem de HDP’ye yönelik ırkçı/gerici saldırılar üzerinde pirim yapmaya çalışacaktır” değerlendirmesinde bulundu.