Yayıncılık dünyasından dayanışmaya davet

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Evrensel Basım Yayın’ın faaliyetlerinin engellenmesiyle ilgili olarak gerçekleştirdiği toplantıda son dönemde yayıncılık dünyasında yaşanan sansür vakâları da gündeme getirildi


Evrensel Basım Yayın’ın faaliyetlerinin engellenmesiyle ilgili olarak Türkiye Yayıncılar Birliği’nin (TYB), Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdiği toplantıya TYB Başkanı Metin Celal, Evrensel Basım Yayın Yönetmeni Cavit Nacitarhan, Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz ve PEN Türkiye İkinci  Başkanı Ali İbrahim Özcan katıldı.

Yayıncılığın zor bir döneme girdiğini belirten Metin Celâl son günlerdeki olumsuz gelişmelerden söz ederek yakın zamanda yaşanan Sabahattin Önkibar’ın Devlet Bahçeli ve Ülkücüler kitabına piyasaya çıkmadan ‘tedbiren’ toplatma kararı verilmesi, Zülfü Livaneli’nin Huzursuzluk kitabının afişlerinin OHAL nedeniyle engellenmesi vakalarını hatırlattı.
Tiroj, Özgürlük Dünyası ve Evrensel Kültür dergilerinin Kanun Hükmünde Kararname’lerle (KHK) kapatıldığını vurgulayan Celâl, bu kapatma kararlarının Evrensel Basım Yayın için de uygulandığını belirtti.

Evrensel Yayın Yönetmeni Cavit Nacitarhan, yayınevinin faaliyetlerini durma noktasına getiren süreci anlattı. 29 Ekim 2016 tarihli Kanun Hükmünde Kararname ile yayınevinin de bağlı olduğu Doğa Basın Yayın şirketine bağlı üç derginin kapatıldığını, ardından dergilerin ofis katının mühürlendiğini ve Doğa Basın Yayın’a ait tüm hesaplara, taşınır ve taşınmaz mal varlığına bloke konduğunu belirten Nacitarhan, yayınevi kapatılmadığı halde yapılan bu işlemlerin yayınevinin ticari faaliyetlerini de engellediğini belirtti. Şirketin asıl faaliyetinin kitap yayıncılığı olduğunu vurgulayan yazılı itirazlarına yanıt alamadıklarını, iki ay sonra yalnızca Beyoğlu Vergi Dairesi’nden ‘faaliyetin durdurulduğu’na dair bir belge alabildiklerini, böylece Evrensel Basım Yayın’ın da fiilen kapatıldığının ortaya çıktığını söyledi. Tüm engellemelere rağmen Evrensel olarak şimdiye kadar yayımladıkları kitaplarla fuarlara katılmayı ve yeni bir yayınevi ismiyle de yayın faaliyetlerine devam etmeyi planladıklarını belirten Nacitarhan, hukuki mücadelelerini de sürdüreceklerini vurguladı.

Aynı zamanda Evrensel’in yazarlarından biri olduğunu belirten Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz, “Aklın ve izanın yok olduğu, yasalar ve düzenin ortadan kalktığı bir dönemi yaşıyoruz. Dayanışmanın sürmesi gerekiyor” dedi.

PEN Türkiye ikinci Başkanı Ali İbrahim Özcan da muhalifler üzerindeki baskının arttığını söyleyerek Uluslararası PEN’den bir heyetin Türkiye’yi ziyaret edeceğini aktardı.