Willendorf Venüsü’ne Facebook sansürü

30 bin yıllık Willendorf Venüsü heykelinin fotoğrafını çıplaklığından ötürü uygunsuz bularak kaldıran Facebook, tepkiler üzerine özür dileyerek paylaşımı yeniden onayladı


Sosyal medya sitesi Facebook, Avusturya’daki Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nde bulunan 30 bin yıllık Willendorf Venüsü heykelinin fotoğrafını çıplaklığından ötürü uygunsuz bularak kaldırdı.

The Art Newspaper’ın haberine göre, Laura Ghianda tarafından Facebook’a yüklenen fotoğraf, Ghianda’nın dört kez kararın değiştirilmesi yönünde talepte bulunmasına rağmen ‘uygunsuz’ bulunarak silindi.

Avusturya’nın Eski Taş Çağı’na ait bu en ünlü kalıntısının fotoğrafının silinmesini değerlendiren Viyana Doğa Tarihi Müzesi Genel Direktörü Christian Koeberl, Willendorf Venüsü’nün çıplaklığının ne müzede ne de sosyal medyada örtülmesine gerek olduğunu belirterek, “Figürün çıplaklığıyla ilgili hiçbir ziyaretçiden şu ana kadar bir şikayet olmadı” dedi.

Daha sonra bir açıklama yapan Facebook, heykeli sansürlediği için özür diledi.

Facebook sözcüsü, “Reklam politikalarımız çıplaklığa veya ima edilen çıplaklığa izin vermiyor ancak heykeller için bir istisnamız bulunuyor. Bu sebepten bu görselle kullanılan reklamın onaylanması gerekirdi” dedi.

Yaptıkları hatadan ötürü özür dileyen Facebook sözcüsü, paylaşımın sahibine reklamı onayladıklarını ilettiklerini aktardı.

Bu sansür, Facebook’un sanat eserlerine uyguladığı ilk sansür değil. Daha önce Fransa’da Frédéric Durand-Baissas adlı bir kişi, Paris’teki D’Orsay Müzesi’nde yer alan Gustave Courbet imzalı L’Origine du Monde (Dünyanın Merkezi) tablosunun fotoğrafını Facebook sayfasında paylaşmış, bir kadının vajinasının yakın görüntüsünün tasvir edildiği tablo, Facebook tarafından uygunsuz içerik olarak kabul edilip silindikten sonra Frédéric Baissas da siteden engellenmişti.