Uluslararası medyadan sansürle mücadeleye destek

Aralarında Deutsche Welle ve BBC’nin de bulunduğu uluslararası yayın kuruluşları, internet kullanıcılarının maruz kaldığı sansürle mücadele alanında çalışan Bypass Censorship adlı web sitesine destek sağlıyor


Aralarında Deutsche Welle, BBC, ABD Yayıncılık Yüksek Kurulu (BBG) ve Fransız Médias Monde’un da bulunduğu uluslararası yayın kuruluşları, dünya genelinde internet kullanıcılarını sansürü nasıl aşacaklarına dair bilgilendirmeyi amaçlayan web sitesi Bypass Censorship’e (Sansürü Baypas Et), sponsorluk ve destek sağlıyor.

Kullanıcıların bilgi paylaşımını özgürce dolaşıma sokmasını sağlayan haber siteleri, sosyal medya ve mesajlaşma kanallarının pek çok ülkede hükümetler tarafından sansürlenmesine karşı mücadele etmeyi amaçlayan Bypass Censorship, kullanıcılara bulundukları ülkede uygulanan internet sansürünü aşma yöntemleri hakkında bilgiler sunuyor. Sitede, ilgili yazılımlara nasıl erişilebileceği ve bunların nasıl indirilebileceğine dair bilgilerin yanı sıra bu araçların kullanım kılavuzları yer alıyor. Bir hükümet bu araçlara erişimi engellediğinde de, site güncellenerek kullanıcılara haber sitelerine erişimlerini devam ettirebilmeleri için söz konusu engeli nasıl aşabilecekleri konusunda bilgiler bulunuyor.

BBG’nin CEO’su John F. Lansing Bypass Censorship’e neden destek verdiklerini, “Olayları ve fikirleri arama ve bildirme hakkı, birçok baskıcı hükümetin kontrol altına almaya çalıştığı evrensel bir insan hakkı. Bu web sitesi, dünyanın dört bir yanındaki vatandaşlara özgür bir internete sahip olmaları ve yaşadıkları topluma dair bilinçli kararlar vermeleri için hayati önem taşıyan sansürsüz haber ve bilgiye ulaşmaları için inanılmaz bir fırsat sunuyor” sözleriyle ifade ediyor.

Deutsche Welle’nin dağıtım, pazarlama ve teknoloji genel direktörü Guido Baumhauer ise “Bu, uluslararası yayıncıların uzmanlıklarını birleştirmeleri için en doğru zaman. Objektif bilgiye erişimi kolaylaştırarak, birçok ülkede devam etmekte olan hükümet sansürüne karşı daha etkin biçimde çalışıyoruz” diyor.

Bypass Censorship sitesini destekleyen yayıncılar, DG7 medya kuruluşları grubunun da bir parçası. DG7 grubu, basın özgürlüğü ve gazetecilerin güvenliğini ilgilendiren Birleşmiş Milletler kararlarını desteklemesiyle biliniyor.