Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından verilen Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri bu yıl Avesta Yayınları, Ozan Sanatevi ve Barış Terkoğlu-Barış Pehlivan’a değer görüldü


İstanbul Kitap Fuarı kapsamında Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) tarafından verilen Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri’ne bu yıl Avesta Yayınları, Ozan Sanatevi ve Barış Terkoğlu-Barış Pehlivan değer görüldü. 

TYB Başkanı Kenan Kocatürk, TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda düzenlenen törendeki konuşmasında yayıncılığın, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’yle garanti altına alınmış olan fikirleri ifade etme özgürlüğü ile bu ifadeleri çoğaltma temeline ve telif haklarına dayandığının altını çizerek yayıncılara yönelik soruşturma, dava, kitap yasaklama kararlarına değindi. 

Yayınevi alanında ödüle değer görülen Avesta Yayınları’nın kurucularından Abdullah Keskin, bugüne kadar yayınevinin 40 civarında kitabının yasaklanıp toplatıldığını vurgulayarak ödülü geçtiğimiz ay Çanakkale’de Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğrayan 74 yaşındaki Ekrem Yaşlı’ya ithaf etti.

TYB’nin Kitabevi Emek Ödülü’ne Ozan Sanatevi, Yazar Ödülü’ne ise Metastaz kitabının yazarları gazeteciler Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan layık görüldü.