Tutuklu annelerinin eylemlerine hafta boyunca polis engeli

Açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla 1 Mayıs’tan bu yana eylem yapan tutuklu annelerine polis engel oldu


Abdullah Öcalan’ın tecridine karşı 30 Nisan’da açlık grevi ve ölüm orucuna başlayan tutuklulara dikkat çekmek amacıyla başta İstanbul ve Diyarbakır olmak üzere tüm Türkiye’de eylem yapan tutuklu annelerine polis birçok kez müdahale etti. İstanbul’da Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde; Mısır Çarşısı’nda; Ümraniye, Kartal, Başakşehir, Esenyurt gibi semtlerde ve diğer şehirlerde gerçekleşen eylemlere yönelik polis müdahalesi gerçekleşti ve polis eyleme katılanları göz altına aldı.

Jin News haber portalının aktardığına göre Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önü ve Mısır Çarşısı’nda yapılan eylemlerde gözaltına alınan 38 tutuklu yakınıyla birlikte Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri İrfan Tuncçelik, gazeteci Zeynep Kuray ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Avukat Arzu Kayaoğlu, Emniyet’teki işlemlerinin ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Gözaltına alınanlar savcılık ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinden Hacı Oğiş ise sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı. Gözaltındaki kimi eylemcileri için emniyet müdürlüğünde alınan ifade tutanaklarında, “okuma yazması yok” ifadesi yerine “cahil” yazıldığı ortaya çıkmış ve bu durum tepki çekmişti.

Batman’da tutsak yakınlarının yapmak istediği açıklamaya da polis saldırdı. Aralarında HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca’nın da olduğu kitleye yapılan saldırıda 11 kişi gözaltına almıştı. Polis saldırısını engellemek isteyen HDP’li Feleknas Uca ise polis kalkanlarıyla darp edildi. Diyarbakır’da eylemde de 45 dakika süren oturma eyleminin ardından eylemciler HDP İl Örgütü binasına doğru yürüyüşe geçmek istedi. Polisler anneleri ablukaya alarak yürüyüşü engellemeye çalıştı. Polislere tepki gösterilmesi üzerine anneler ve vekiller burada da darp edildi.