Türkiye’de Sansür ve Otosansür Raporu

Susma Platformu’nun Aralık 2017- Aralık 2018 döneminin sanat ve medya alanlarını kapsayan ikinci yıllık raporu erişime açıldı


Susma Platformu’nun Aralık 2017- Aralık 2018 döneminin sanat ve medya alanlarını kapsayan Türkiye’de Sansür ve Otosansür Raporu Türkçe ve İngilizce olarak erişime açıldı.

7,5 ayı OHAL uygulaması altında, 4,5 ayı ise OHAL’in kaldırılmasının ardından yürürlüğe giren 7145 sayılı yasayla özgür ifadenin engellenmesini kolaylaştıran uygulamaların devamının sağlandığı “olağanlaştırılmış OHAL”le geçen bir yılın sansür ve otosansür vakalarının dökümünü içeren raporda Tiyatro, Sinema, Medya, Sosyal Medya, Yayıncılık, Görsel Sanatlar, Müzik, Hukuk başlıkları altında farklı alanlara dair genel değerlendirmeler de yer alıyor.

Susma Platformu’nun çeşitli kentlerde yaptığı etkinlik ve çalışmaların özetine de yer verilen raporda, sanat ve medya alanlarındaki ifade özgürlüğü ihlallerinin yol açtığı tahribat ise yine platform tarafından hazırlanan Sansür ve Otosansür Araştırması’nın verileriyle aktarılıyor.

Susma Platformu’nun ikinci yıllık Türkiye’de Sansür ve Otosansür Raporu, önümüzdeki günlerde Türkçe  ve İngilizce versiyonlarıyla matbu olarak da yayımlanacak.