Mahrem kitabına yasak

Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu imzalı kitabın tanıtım ve satış linklerinin de olduğu birçok sosyal medya paylaşımına erişim engellendi. Kırmızı Kedi Yayınevi kitapla ilgili kampanya başlattı.


Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından 2015 yılında yayımlanan, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu imzalı Mahrem / Gizli Belgelerde Türkiye’nin Sırları adlı kitaba İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla tanıtım ve satışını engelleme kararı getirildi.

Kitabın Kırmızı Kedi Yayınevi ile Oda Kitap’ın internet siteleri üzerinden satışına, kitaba dair tanıtım videosuna ve sosyal medya paylaşımlarına erişim yasağı getirilmesine tepki gösteren Kırmızı Kedi Yayınevi yaptığı bir basın açıklamasında, “Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan tarafından kaleme alınan, ilk basımı Nisan 2015’te yayınevimizce gerçekleştirilen Mahrem / Gizli Belgelerde Türkiye’nin Sırları adlı kitabın tanıtım ve satışı, keyfi bir engelleme girişimiyle karşı karşıya kalmış bulunuyor. Kitabın büyük yankı yaratan ve medyanın yoğun ilgi gösterdiği bir bölümünde; 2007 yılında Erzurum’da 15 yaşındaki S.Ö’ye tecavüz eden 84 kişi arasında Fethullah Gülen’in yakınlarının da bulunduğu; dönemin valisinin dosyanın kapatılmasında önemli rol oynayarak suçluların yargı önüne çıkarılmasına engel olduğu belirtilmişti. Dosyanın 2014’te yeniden açılmasıyla sorumlular ve olayı kapatmaya çalışanlar hakkında yeniden yargı süreci başlamış, bu utanç verici olay yeniden Türkiye gündemine girmiş, Fethullah Gülen’in akrabalarının kimlerce ve ne gibi saiklerle korunduğu bir kez daha masaya yatırılmıştı” ifadelerine yer verdi. Yayınevi, kitabı yüzde 50 indirimle satacakları bir kampanya başlatacağını duyurdu. Kitaba erişimin engellenmesine Türkiye Yayıncılar Birliği’nden de tepki geldi. Yayıncılar Birliği yaptığı açıklamada, “Fiili kitap yasaklarına dönüşen bu tür müdahalelerin demokratik toplum ilkesine zarar verdiğini hatırlatır, üyemiz Kırmızı Kedi Yayınevi’nin yanında olduğumuzu ve başlattığı ‘Mahrem’e Dokunma’ kampanyasını desteklediğimizi bildiririz” dedi.