Turgut Öker hakkında ikinci bir ceza kararı daha

‘Hitler Yahudiler için ne ifade ediyorsa, Yavuz Sultan Selim de Aleviler için aynı şeyi ifade ediyor’ sözleri nedeniyle hakkında dava açılan AABK Onursal Başkanı Öker’e 8 bin 500 TL para cezası verildi


Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker ‘Hitler Yahudiler için ne ifade ediyorsa, Yavuz Sultan Selim de Aleviler için aynı şeyi ifade ediyor’ sözlerinden dolayı 1 Temmuz Günü Kartal’da bulunan İstanbul Anadolu Adliyesi’nde hakim karşısına çıktı.

Türkiye’den ve Avrupa’dan gelen Alevi kurum temsilcileriyle HDP milletvekilleri Zeynel Özen, Tülay Hatimoğulları ve Musa Piroğlu da Öker’e destek için adliyedeydi. Kısa süren duruşma, Öker’e 8 bin 500 TL para cezası verilmesi ile sonuçlandı.

Turgut Öker, duruşmada yaptığı savunmaya 20 milyonu aşan Alevi toplumunu temsil eden bir kurumun genel başkanı olduğunu belirterek başladı. Öker, duruşmada yaptığı savunmada Alevilerin hiçbir kamu alanında hak ve özgürlüğe sahip olmadığını vurgulayarak Alevilerin sorunlarını dile getirmek benim görevim dedi.

Öker, savunmasında “Tüm 20 milyon Alevinin feryadını suç olarak nitelemek kabul edilemez,” dedi.

Geçtiğimiz günlerde de Turgut Öker hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verilmiş, mahkeme, hapis cezasını para cezasına çevirerek, Öker hakkındaki yurt dışı yasağını kaldırmıştı.