Tiyatrocular: Ayaklarına dolanmaya devam edeceğiz

Pandemi ile iyice içinden çıkılmaz hale gelen özel tiyatro emekçilerinin mesleki şartlarına dikkat çekilen ‘susma’ eylemi Boa Sahne önünde yapılan basın açıklamasıyla ‘şimdilik’ sona erdi


Var olan sorunları salgınla birlikte iyice gün yüzüne çıkan tiyatrocular yaklaşık 2 haftadır ‘susuyorlar’. Moda Sahnesi önündeki ‘susma’ eylemlerini/performanslarını Koma Sahne önüne, ardından sırasıyla Kadıköy Emek Tiyatrosu, Baba Sahne ve Boa Sahne önüne taşıyan Cenk Dost Verdi, Deniz Elmas, Ulaş Kaya ve destekçileri bugün 17’de Boa Sahne önünde son kez sustu.

Eylemi başlatan isim Cenk Dost Verdi ‘susma’ eyleminin bittiğini ancak başka şekillerde taleplerini dile getirmeye devam edeceklerini belirterek şu şekilde çağrı yaptı: “Bugün Saat 17:00 ile 18:00 arası Kadıköy Boa Sahne önünde susuyor ve sonunda bir basın açıklamasıyla “susma”mızı sonlandırıyoruz. Bu hakları alana kadar onların ayaklarına dolanmaya devam edeceğiz.”

Boa Sahne önündeki ‘susma’ eylemleri 18.30’da sona erdiğinde arkadaşları adına basın açıklamasını okuyan tiyatrocu Cenk Dost Verdi, yine hem devlete hem özel tiyatro emekçilerine seslendi. Oyuncular Sendikası’nın da destek verdiği açıklamada şunların altı çizildi:

‘TİYATRO DIŞINDA BİR İŞLE TANIMLANMAYI REDDEDİYORUZ’

“Kültür Bakanlığı sorumluluğunu geçici, temelsiz birkaç hamle ile üzerinden atma gayreti ve ciddiyetsizliği içerisindedir. Öyle ki gelinen noktada bizler en temel ihtiyaçlarımızı bile karşılayamaz durumdayız. Fakat sırf bu kaygılarla mesleğimizden uzak kaldığımız her anı, tiyatro yapamamak pahasına kendimizi başka işlerde, bir başkası olarak kurgulamak zorunda kalışımızı reddediyor, büyük emekler harcayarak var ettiğimiz mesleğimizi ve yapılarını korumakta diretiyoruz. Unutmayalım ki tiyatromuzun yaşaması bizlerin nasıl bir hayatı tercih ettiğimize bağlı. Ya hayallerinden ve mesleklerinden vazgeçmiş, her biri başka işler yapmak zorunda bırakılmış bir kalabalığa dönüşeceğiz ya da burada olduğu gibi sonuna kadar biz de varız diyeceğiz!”

ÖZEL TİYATROLAR İÇİN ACİL TALEPLER!

Cenk Dost Verdi ortaklaşılmış talepleri bir kez daha yineledi :

  1. Kamusal Tiyatrolar KDV, Gelir Vergisi, Stopaj gibi vergilerden muaf tutulmalı, mevcut borçlarla ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.
  2. Elektrik, doğalgaz, su gibi faturalar 2021 Ocak ayına kadar dondurulmalıdır. Sonrası için de indirim uygulanabilecek bir düzenleme yapılmalıdır.
  3.  2021 Ocak ayına kadar kamusal tiyatroların salon kiraları devlet tarafından karşılanmalıdır.
  4. Kamusal tiyatrolarda çalışan personellerin maaşları ve SGK primleri 2021 Ocak ayına kadar devlet tarafından ödenmeli, prim borçları ile ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.
  5. Tiyatro sezonu sağlıklı biçimde başlayana dek, tüm tiyatro emekçilerinin asgari yaşamsal koşulları bireysel maddi desteklerle sağlanmalıdır.
  6. Zaman kaybetmeden TİYATRO YASASI çıkarılmalıdır. Kamusal tiyatrolar ticarethane kimliğinden kurtarılıp kamusal hizmet üreten sanat kurumu statüsüne geçirilmelidir.
  7. Kültür Bakanlığı tarafından ÖZEL TİYATROLARA DEVLET DESTEĞİ olarak tanımlanan yönetmeliğin hüküm ve şartları günün ihtiyaçlarına uygun olarak acilen yeniden düzenlenmelidir.

Açıklamanın sonunda ise Dost Verdi, konservatuvar öğrencilerine, yeni mezun meslektaşlarına, meslek örgüt ve topluluklarına ve seyircilere “Gelin bu taleplerin acilen karşılanmasına dönük ısrarı hep birlikte büyütelim” çağrısında bulundu.