Tatvan Kaymakamlığı Kürtçe oyunu iptal etti

Tatvan Kaymakamlığı Tiyatro Mencel’in “Hay Lo Dîsa Tevlîhev Bû” adlı Kürtçe oyununu, “Kültür merkezinde teknik sorun var” diyerek iptal etti


Görsel: bianet

Mezopotamya Ajansı’ndaki haberine göre, Bitlis’in Tatvan ilçesinde 31 Mayıs’ta Tiyatro Mencel tarafından sahnelenmesi beklenen Hay Lo Dîsa Tevlîhev Bû (Eyvah! Yine karıştı) adlı Kürtçe tiyatro oyunu, Tatvan Kaymakamlığı tarafından iptal edildi.

Oyunda rol alan oyunculardan Perînaz Delazy, kaymakamlığın oyun iptali için “Pano yandı, elektrik yok ve teknik bir sorun var” gibi gerekçeler sunulduğunu belirtti. Delazy, iptal kararıyla ilgili olarak emniyetle, kaymakamlıkla ve Tatvan’daki arkadaşlarıyla görüştüklerini ifade etti ve şunları söyledi: “Emniyet ve kaymakamlık arkadaşlarımıza, ‘Gerekli izni verdik. Kültür Merkezi iptal etmiş’ yanıtını verdi. Ancak oyunun yasaklandığı gün herhangi bir teknik sorunun olmadığını, o gün başka programların yapıldığını öğrendik. Biz de ‘tekniki sorun neyse biz o sorumluluğu üzerimize almaya hazırız. Ne sorun çıkarsa çıksın oyunu oynayacağız’ dedik. ‘Bize dilekçenizi yeniden değerlendireceğiz’ dediler.”