Sur’u anlatan belgesele yasak

Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşması planlanan Sûr: Ax û Welat isimli belgeselin gösterimi engellendi…


Sur’da 2 Aralık 2015’te ilan edilen ve hâlâ devam eden sokağa çıkma yasağının 2. yıldönümü kapsamında Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşması planlanan Sûr: Ax û Welat isimli belgeselin gösterimi engellendi.

Hicran Urun ve Zana Kibar imzalı filmin gösteriminin engellenmesinin ardından Sur Belgesel Kolektifi bir açıklama yaparak sansürü kamuoyuna duyurdu.

Açıklamada “7 bin yıllık kadim kentin tarihi mirasını, bu mirasın acımasızca yok edilişini işleyen ve zorunlu göç sürecinin göç etmek zorunda kalan aileler, bireyler üzerinde nasıl bir etki bıraktığı, hatıralarında, hafızalarında nasıl yaralar açtığını konu edinen Sûr: Ax û Welat belgeselinin gösterimi Sur’da devam eden ablukanın 2. yıldönümünde engellenmiştir. Gösterimin yapılacağı Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi, emniyet güçleri tarafında baskı altına alınmış, gösterime izin vermemeleri için uyarılmış, aksi takdirde gösterim günü salona polislerin yerleştirileceği tehdidinde bulunulmuştur.

Emniyet yetkililerini bu da kesmemiş olacak ki, ardından kültür merkezi yetkililerine, belgesel için izin talebi almamızı iletmişler. Aksi takdirde salonu ablukaya alacaklarını belirtmişler. Hukuki düzlemde böyle bir izin alma işleminin söz konusu olmadığını bildiğimiz için bütün bunların fiili bir engelleme ve yasak olduğunu düşünüyoruz!” ifadelerine yer verildi.

Sinema emekçilerinin ve duyarlı kamuoyunun dayanışmaya çağrıldığı açıklamada “Suriçi, tam 2 yıldır abluka altında. Belgesel gösterimi üzerinde kurulan baskı da göstermektedir ki sadece Suriçi bölgesi değil, Sur adının kendisi her tarafta abluka altına alınmıştır. Bu vesile ile buradan bir kez daha ablukanın kaldırılması çağrısı yapıyoruz. Yine bu vesileyle, uzun bir süredir yürütülen sansür ve baskılara karşı bütün sinema emekçilerini ve duyarlı kamuoyunu dayanışmaya çağırıyoruz” denildi.